Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • ESM
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ

Najnowsze Wydania

  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Ligoń jedzie do Zabrza, Opola i Trzebnicy

Ligoń jedzie do Zabrza, Opola i Trzebnicy przejdź do galerii

Prezydent Zabrza, dyrektor Szkół Katolickich w Opolu oraz Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy zostali laureatami XLIV nagrody im. J. Ligonia.

 

Z rąk metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca Nagrodę im. Juliusza Ligonia odebrali prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Szkół Katolickich w Opolu Maria Dragon oraz ks. Jerzy Olszówka, kustosz Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. W tym roku nagroda została wręczona po raz 44.

Za zaangażowanie i inspirujący wkład w rozwój samorządności lokalnej oraz za ideę i konsekwentne pielęgnowanie zainicjowanego przed 10 laty dzieła Metropolitalnego Święta Rodziny została wyróżniona nagrodą Małgorzata Mańka-Szulik.

Za pracę na rzecz rozwoju szkolnictwa katolickiego na Śląsku Opolskim oraz troskę o integralne wychowanie młodego pokolenia w oparciu o wartości chrześcijańskie i etos patriotyzmu nagroda przypadła w udziale Marii Dragon.

Międzynarodowe sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy zostało natomiast wyróżnione w roku 750. rocznicy kanonizacji świętej Jadwigi - za wytrwałość, w trosce o ciągłość i rozwój kultu świętej księżnej, integrującego katolików Dolnego i Górnego Śląska w duchu przywiązania do historii i tradycji.

- Kiedy zastanawiamy się nad słowem „civitas”, to wiemy, że jest bardzo pojemne. To słowo ma wiele znaczeń: społeczeństwo, państwo, miasto. I można powiedzieć - syntetycznie rzec ujmując - że laureaci są w służbie civitas i szkoły, i miasta, i państwa, i społeczności. I za tę codzienną służbę bardzo serdecznie dziękujemy - mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc po wręczeniu nagród.

- Jak słyszeliśmy, ta służba jest nieraz bardzo skomplikowana i pozwala nam odkrywać drogi Bożej Opatrzności, która interweniuje i działa - dodał hierarcha.

Abp Skworc zakończył przemówienie stwierdzeniem, że „dzięki takim osobom, jak dzisiejsi laureaci możemy ze spokojem patrzeć w przyszłość, nie obawiając się o losy civitas”.

Nagroda im. Juliusza Ligonia jest przyznawana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” od 1963 r. Uhonorowane są nią osoby i instytucje, które promują wartości patriotyczne i chrześcijańskie, przez co wniosły znaczący wkład w duchowy i cywilizacyjny rozwój Śląska. Dotychczas nagrodę otrzymali m.in. abp Alfons Nossol, Wojciech Kilar, prof. Jan Miodek, zespół „Śląsk”, Franciszek Pieczka i Henryk Jan Botor.

« ‹ 1 › »
Wręczenie nagród Ligonia

Foto Gość DODANE 20.09.2017 AKTUALIZACJA 21.09.2017

Wręczenie nagród Ligonia

Otrzymali je 20 września 2017 r. w Katowicach ​prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Szkół Katolickich w Opolu Maria Dragon oraz Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy.  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Sebastian Kreczmański

|

GOSC.PL

publikacja 20.09.2017 22:22

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ŚLĄSKA NAGRODA IM. JULIUSZA LIGONIA

Polecane w subskrypcji

  • Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
    • Świat
    • Franciszek Kucharczak
    Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
  • Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
    • Sport
    • Piotr Sacha
    Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
  • Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
    • nauka
    • Karol Białkowski
    Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
    • wywiad
    • Karol Białkowski
    Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X