To nawiązanie do tradycji wiosennych modlitw o dobre plony, zanoszonych pośród pól, przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach.
Tradycyjnie po Wielkanocy, przed wniebowstąpieniem, odbywają się tzw. Dni Krzyżowe. W bierutowskiej parafii modlitwa rozpoczęła się na początku wiosennych prac na polach.
- Pomysł modlitwy o urodzaje zrodził się w ubiegłym roku, po kwietniowych przymrozkach, które spowodowały wielkie zniszczenia. Odprawialiśmy od dwóch lat Msze św. w intencji dobrych plonów w kościele parafialnym, natomiast po rozmowach z mieszkańcami w czasie wizyty duszpasterskiej pomyślałem o wprowadzeniu modlitwy także "w terenie" - mówi proboszcz ks. Bartosz Mitkiewicz.
- Do naszej parafii należy 11 wiosek, gdzie żyje wielu rolników. Mieszkańcy niektórych z nich mają daleko do kościołów czy kaplic. Postanowiliśmy pomodlić się wspólnie pośród pól. Dziękujemy Panu Bogu co roku za plony podczas dożynek. Stwierdziliśmy, że chcemy poprosić o błogosławieństwo także na początku sezonu. Prace polowe już się rozpoczęły. Wśród rolników jest wielu ludzi głęboko wierzących, którzy znają wartość ziemi, pracy, którzy odczuwają potrzebę modlitwy o Boże błogosławieństwo - dodaje.
W planie jest odprawienie Mszy św. w czterech miejscach, pomiędzy miejscowościami. Pierwsza Eucharystia odbyła się 27 kwietnia. Kolejne będą odprawione w ciągu ok. 10 dni.
Pierwszej Mszy św. przewodniczył wikary bierutowskiej parafii ks. Bartłomiej Radzioch. Mówił o tym, jak ważne są i dobra rola, i ludzka praca, ale również pogoda - czy to w sierpniowe dni, czy też wiosną, kiedy mróz może zniszczyć rozwijające się rośliny. - To miłosierdzie Pana Boga, który daje słońce i deszcz w czasie, kiedy jest potrzebny i użyźnia ziemię - mówił, zwracając się do rolników, sadowników, ogrodników.
- Eucharystia to dziękczynienie, ale i prośba zanoszona do Pana Boga w czasie, kiedy to wszystko się zaczyna. Kiedy trwa praca przy nawożeniu, opryskach, zasiewach w marcu, kwietniu, chcemy, aby to wszystko z Bożą pomocą, Bożą opieką mogło się dokonać - mówił.
Wspomniał również o znaczeniu błogosławieństwa ziarna: - Niech to błogosławieństwo będzie też umocnieniem waszej, drodzy rolnicy, pracy... Błogosławieni, czyli szczęśliwi, którzy mogą uprawiać to, co daje sam Pan Bóg.