Jak mówią klerycy, obraz "Za głosem serca" to nie jest zwykły film. To duchowa podróż, która powstała z inicjatywy kleryków z okazji Roku Jubileuszowego. Czasu szczególnej refleksji nad tym, co naprawdę daje człowiekowi siłę, sens i kierunek.
Film pt. "Za głosem serca" jest pełen autentyczności, wrażliwości i duchowej głębi. To zaproszenie, by zatrzymać się i usłyszeć - może po raz pierwszy, a może na nowo - głos Boga, który kocha i wzywa po imieniu.
Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne wyprodukowało film z okazji Roku Jubileuszowego "Pielgrzymi Nadziei". Występują w nim klerycy, ale także kapłani - ks. Adam Łuźniak, ks. Tomasz Kowalski oraz bp Maciej Małyga.
"Jeśli stoisz dziś przed wyborem drogi, przeżywasz czas poszukiwań albo po prostu chcesz lepiej zrozumieć sens powołania - ten film jest dla ciebie. W centrum tej refleksji znajduje się powołanie - tajemnicze, poruszające i głęboko osobiste doświadczenie" - czytamy w opisie produkcji.
Film odpowiada na pytania: Czym jest powołanie? Jak je rozeznać? Skąd wiedzieć, że to nie tylko moje pragnienie, ale głos Boga? Jaką rolę odgrywają Kościół, wspólnota, kapłani, formatorzy?
CAŁOŚĆ MOŻNA ZOBACZYĆ TUTAJ:
Za głosem serca
"Są różne oznaki potwierdzenia tego, że idę we właściwym kierunku. Jednym z nich jest życie wewnętrzne, czyli pokój, pogoda ducha i głębokie przekonanie, że to jest to. Drugim aspektem będzie służba, przez którą objawia się Boża chwała. Trzecią oznaką jest jedność naszego życia na poziomie myślenia i czynu. A wszystko wymaga sztuki rozeznania, bo serce może nas zwieść na błędne drogi. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do sztuki rozeznawania" - mówi w filmie bp Małyga.
Podkreśla, że jego serce mówi mu, iż wybór kapłaństwa, którego dokonał przed laty, jest właściwy. "Powołanie to nie przeznaczenie, ale wolny wybór człowieka, akt woli. Wielu świętych mówiło, że poznanie siebie samego jest fundamentem do dobrego rozeznawania powołania i różnych decyzji. Wtedy dopiero wola ludzka może w sposób dojrzalszy spotkać się z wolą naszego Boga" - opowiada ks. Tomasz Kowalski, dyrektor księgarni archidiecezjalnej i wykładowca PWT.
"Celem seminarium jest rozeznanie prawdy o powołaniu danego kandydata i umożliwienie formacji do kapłaństwa. Rozeznanie prawdy, że ktoś jest powołany do małżeństwa też jest sukcesem seminarium. Każde rozpoznanie prawdy życiowej jest dobrem. Można utyskiwać i żałować, że tak dobry mężczyzna jednak nie jest powołany do kapłaństwa, ale z drugiej strony cenniejsza jest prawda i realizacja prawdziwego powołania" - zaznacza w filmie ks. Łuźniak, były rektor seminarium.