Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zobacz malarskie arcydzieło

Do Wrocławia wrócił ostatecznie niezwykły obraz. Dziś na widok publiczny zostało wystawione dzieło Łukasza Cranacha „Madonna pod jodłami”

W wigilijny poranek w uroczystym odsłonięciu obrazu uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i diecezjalnych oraz dobroczyńcy związani z Wrocławską Izbą Gospodarczą, dzięki którym było możliwe przygotowanie miejsca ekspozycji.

Ks. Józef Pater, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego, przypomniał zebranym niezwykłą historię zaginionego po wojnie obrazu i okoliczności przekazania go prawowitemu właścicielowi – katedrze św. Jana (pisaliśmy o tym tutaj). Zostały też wręczone specjalne medale okolicznościowe dla wszystkich, którzy finansowo i inwestycyjnie wsparli ekspozycję dzieła.

Powrót dzieła Cranacha do stolicy Dolnego Śląska ma ogromne znaczenie dla kultury polskiej. W proces zaangażowani byli najwyżsi państwowi urzędnicy. List do uczestników uroczystości skierował prezydent Bronisław Komorowski. Odczytał go wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa.

Swoje słowo skierował również Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski, a wśród zebranych gości był obecny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski. – Trudno przecenić znaczenie tego obrazu dla kultury polskiej. Jest ono rzeczywiście ogromne i to nie tylko ze względu na wielkość twórcy i kunszt artystyczny, ale również na historię, która jest związana z Wrocławiem – mówi.

Minister zaznaczył również, że trzeba jeszcze zrobić wiele, by stworzyć odpowiedni klimat przestrzenny do podziwiania dzieła. Wyraził również nadzieję, że do 2016 r., gdy Wrocław będzie dzierżył miano Europejskiej Stolicy Kultury, uda się tego dokonać. – Musi się zmienić samo muzeum – tłumaczy i zapewnia, że już trwają rozmowy jak wspomóc instytucję. – Perła świeci tak mocno, że przyćmiewa wszystkie pozostałe obiekty i eksponaty. Ważne jest, aby one zbudowały przepiękny kontekst dla Madonny.

Zobacz malarskie arcydzieło   Dzieło Cranacha jest bardzo dobrze zabezpieczone dzięki ofiarności wielu mecenasów Karol Białkowski/GN

Na inne, niezwykłe eksponaty zwraca również dyrektor placówki, ks. prof. J. Pater. – Zapraszam do zwiedzania całego muzeum – zachęca. Ksiądz dyrektor uchyla się również od określenia „Madonny pod jodłami” najcenniejszym eksponatem w zbiorach

Wszyscy chętni będą mogli zobaczyć dzieło Cranacha oraz inne skarby od najbliższego piątku, 28 grudnia. Muzeum jest czynne od czwartku do soboty w godzinach od 9 do 15.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy