powrót
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Wrocław pamięta!
Wrocław pamięta!  
W marszu pamięci wzięło udział kilka tysięcy osób (według Policji ok. 1,5 tys) Karol Białkowski/GN

Wrocław pamięta! przejdź do galerii

Msza św. w bazylice garnizonowej i marsz pamięci zakończyły obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w stolicy Dolnego Śląska. Co cieszy, wzięło w nich udział znacznie więcej osób niż przed rokiem.

Karol Białkowski

|

GOSC.PL

dodane 01.03.2013 22:32
0

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się przed południem na Cmentarzu Grabiszyńskim, gdzie złożono wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru. O wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

Drugą część obchodów rozpoczęła Msza św. w intencji Zołnierzy Wyklętych. Wzięły w niej udział setki osób z różnych środowisk patriotycznych Wrocławia. Podczas homilii ks. płk. Henryk Szareyko przypomniał, że wspominani dziś żołnierze nie zostali skazani na wymazanie z podręczników historii i ze świadomości młodego, powojennego pokolenia, bo nigdy się tam nie znaleźli. - Na tym polegał cały dramat życia tych szczególnych żołnierzy, wyklętych z naszej narodowej pamięci historycznej aż po nową Rzeczpospolitą - mówił.

 
 
 
 
Jeśli nie slyszysz radia spróbuj inny strumień lub zewnętrzny player

Ks. H. Szareyko zachęcał też, by ze zdwojoną siłą i zaangażowaniem podtrzymywać pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Po Eucharystii, na wrocławskim Rynku odbyła się prezentacja multimedialna o bohaterach zamordowanych przez komunistów. Zdjęcia były opatrzone podkładem muzycznym traktującym o historii wspominanych dziś patriotów. Jednej z nich można posłuchać poniżej.

Tadek Firma Solo-Żołnierze Wyklęci(Prod.by BoeseBeats & Abaz Beats)
bosskiskromny
Ostatnim etapem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był marsz z rynku pod pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Według szacunków policji wzięło w nim udział ok. 1,5 tys. osób (wydaje się, że statystyki są jednak zaniżone; według naocznych świadków mogło być ich nawet kilka tysięcy, przyp. red.). Jak zaznaczają uczestnicy i organizatorzy spotkania, nie było ono manifestacją polityczną, ale raczej przywołaniem pamięci historycznej.

Pochodowi towarzyszyły hasła: „Armio Wyklęta, Wrocław o Tobie pamięta”, "Cześć i chwała bohaterom", "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę", "Bóg, honor i Ojczyzna" oraz "Polska zawsze niepodległa". Wiele osób trzymało w rękach flagi oraz portrety Żołnierzy Wyklętych; były również transparenty Śląska Wrocław i Narodowego Odrodzenia Polski. Marsz zakończył się odśpiewaniem Hymnu i salwą honorową Bractwa Kurkowego.

Ostatnim akcentem obchodów będzie jutrzejszy maraton filmowo-dyskusyjny pt.: „Pamiętajmy o niezłomnych”. Od 10.30 do 24 będą odbywały się spotkania z kombatantami, autorami filmów, kiermasz książek i artykułów związanych z tematyką Żołnierzy Wyklętych. Szczegółowy program znajduje się tutaj.


 

1 / 1
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, cz. 2

WIARA.PL DODANE 01.03.2013 AKTUALIZACJA 03.03.2013

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, cz. 2

W Mszy św. i marszu pamięci wzięły udział różne środowiska patriotyczne. Nie zabrakło także osób starszych oraz rodziców z dziećmi. Zdjęcia: Karol Białkowski/GN  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • MARSZ PAMIĘCI
  • WROCŁAW
  • ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

Polecane w subskrypcji

  • Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
    • nauka
    • Karol Białkowski
    Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
    • wywiad
    • Karol Białkowski
    Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
  • Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
    • Historia
    • Karol Białkowski
    Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
  • Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
  • Papież wraca do Castel Gandolfo. Jak Leon XIV spędzi letnie wakacje?
    • Świat
    • Wiesława Dąbrowska-Macura
    Papież wraca do Castel Gandolfo. Jak Leon XIV spędzi letnie wakacje?
  • Góra Oliwna czy Betania? Z którego miejsca Jezus wstąpił do nieba?
    • Kościół
    • ks. Tomasz Jaklewicz
    Góra Oliwna czy Betania? Z którego miejsca Jezus wstąpił do nieba?
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • ESM
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL