Nowy numer 13/2024 Archiwum

Potrzeba dynamizmu!

Pod hasłem zagrożeń czyhających na współczesną rodzinę, ale i konkretnych sposobów pomocy - zarówno społecznej, jak i duszpasterskiej - upłynął drugi dzień 44. Wrocławskich Dni Duszpasterskich. Ostatni z dzisiejszych wykładów przyniósł konkluzję istotną dla tegorocznego tematu WDD: służba małżeństwu i rodzinie musi być dynamiczna!

Wykładową część czwartkowej odsłony sympozjum rozpoczął ks. prof. Jarosław Merecki SDS z Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie, opisując współczesne koncepcje małżeństwa. Następnie o. prof. Jarosław Kupczak OP z Krakowa przybliżył uczestnikom Wrocławskich Dni Duszpasterskich temat kulturowych zagrożeń dla tożsamości rodziny. Ciekawość słuchaczy wzbudził również wykład prof. Krystiana Wojaczka z Opola, który, opisując zagadnienie trudnej miłości na odległość, dokonał podziału na relacje prowadzone na odległość, ale w obrębie Europy, oraz te transoceaniczne.

Swoistą odpowiedzią na problemy postawione w powyższych trzech wykładach były wystąpienia Anny Szarycz, wiceprezydent Wrocławia, oraz ks. dr. Przemysława Drąga, dyrektora Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski. Prelegenci zwrócili w nich uwagę na praktyczny wymiar pomocy rodzinie z punktu widzenia państwa i samorządu oraz Kościoła.

Szczególnie interesujące były tezy postawione przez ks. dr. Drąga, który przytaczał wytyczne dokumentów dotyczące prowadzenia duszpasterstwa rodzin. Podkreślił zwłaszcza, że powinno być ono dynamiczne. - Nie wystarczy czekać, aż rodziny przyjdą do nas. To my musimy do nich wychodzić - mówił. Wskazał także na fakt, iż w Polsce duszpasterstwo skutecznie niesie pomoc rodzinom rozbitym czy samotnym matkom i choć jest to oczywiście potrzebne, to nie można jednak zapominać o normalnych, zwykłych rodzinach. Należy w nich rozwijać duchowość małżeńską jako wspólną drogę do świętości męża i żony.

W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu padły dziś także słowa, które stanowić mogą odpowiedź dla tych, którzy dziwią się zainteresowaniem Kościoła sprawami rodziny. - Kościół jest blisko rodzin, ponieważ w rodzinie dzieje się to, co jest dla społeczeństwa i dla Kościoła najważniejsze - mówił ks. Drąg.

Nagrania wszystkich wykładów PWT zamieszcza na swojej stronie internetowej: www.pwt.wroc.pl.

Program ostatniego dnia sympozjum można znaleźć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy