Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wyróżnienie i zobowiązanie

16 kleryków Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło strój duchowny. Od teraz ich wygląd zewnętrzny wskazuje, że wybrali drogę kapłańską.

- Na początku wydawało mi się, że nie będę się stresował, ale szybko się przekonałem, że to niemożliwe - mówił tuż po Eucharystii kl. Marcin Wachowiak. Zaznacza, że możliwość noszenia sutanny to wyróżnienie i zobowiązanie. - Człowiek zauważa, że jest w nim nowa jakość. Każdy z nas jednak pamięta, że to my musimy zdobić tę szatę, a nie ona nas - dodaje. Czym dla młodego człowieka jest sutanna? - Dla mnie to widzialny znak tego, że przynależę do Chrystusa. Przez ten strój chcę pokazywać innym, że On jest miłością ogarniającą każdego człowieka - tłumaczy.

Mszy św. w katedrze wrocławskiej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Zwracając się do zebranych, mówił o radości związanej ze świętem Niepokalanego Poczęcia NMP i przygotowaniami do uroczystości Bożego Narodzenia. Zaznaczył, że radość związana z przeżywaniem Bożych tajemnic odzwierciedla się w życiu człowieka, a tym razem jest to życie powołanych do kapłaństwa.

- To chwila bardzo symboliczna, pełna głębokiego znaczenia, gdyż strój duchowny oznacza także przyjęcie odnowionego stroju łaski - przyobleczenie się w nowego człowieka - mówił. Przypomniał także, że decyzja o wstąpieniu do seminarium świadczy o gotowości pójścia za Chrystusem.

Obłóczyny poprzedziła specjalna nowenna. W ciągu jej trwania klerycy dowiedzieli się od swoich przełożonych, jakie jest znaczenie sutanny i o jej oddziaływaniu na innych ludzi.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy