Nowy numer 13/2024 Archiwum

Szukajcie tego, co łączy

Z rąk Konsul Generalnej Elisabeth Wolbers prezydent Niemiec Joachim Gauck wręczył Krzyż Zasługi na Wstędze Zasługi Republiki Federalnej Niemiec ks. prof. Józefowi Paterowi.

Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu został wyróżniony za szczególną pracę na rzecz stosunków polsko-niemieckich oraz pielęgnowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego obu narodów.

– Od dziesięcioleci sprawuje ksiądz pieczę nad niezwykle cennych skarbem historycznym. W Muzeum Archidiecezjalnym znajduje się ponad 10 000 ksiąg kościelnych, pochodzących z ostatnich pięciuset lat oraz imponująca kolekcja sztuki religijnej – mówiła na początku uroczystości, Elisabeth Wolbers.

Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec zwróciła uwagę na ogromną troskę ks. Józefa Patera o historyczne pisma i rekwizyty bez względu na ich pochodzenie czy narodowość autorów.

– Od samego początku swojej działalności w niezwykle oddany sposób angażował się ksiądz na rzecz zachowania i konserwacji tego skarbu. Jako opiekun tych zbiorów, chciał nie tylko ksiądz je zachować w jak najlepszym stanie, ale także udostępniać je zwiedzającym oraz naukowcom – dodała.

Przyznanie zaszczytnego odznaczenia można postrzegać w ramach szczególnego i zasłużonego podsumowania długoletniej działalności ks. prof. Józefa Patera. W tym roku bowiem obchodzi on 40-lecie pracy w Muzeum i Archiwum Archidiecezjalnym.

– Ksiądz w znaczący sposób przyczynił się do tego, że w ramach współpracy polsko-niemieckiej powstały nowe pozytywne normy i podstawy. Za znakomity przykład niech posłużą wspomniane już księgi kościelne, w których ksiądz dostrzegł ogromne znaczenie zdecydowanie wcześniej niż wiele innych osób – stwierdziła Elisabeth Wolbers . 

Konsul podkreśliła, że mozolna praca i tworzenie spisu wszystkich 10 000 ksiąg otworzyło upragniony dostęp do ważnych materiałów. Ks. Pater udostępniał je wielu Niemcom, którzy odszukiwali swoje korzenie i odczytywali w nich historię swojego narodu.

– Nigdy nie spodziewałem się takiego wyróżnienia. Dziękuję za ciepłe słowa i przypomnienie niektórych etapów mojego życia. Podziękowania należą się także moim wieloletnim współpracownikom za ich żmudną pracę i ludzką atmosferę, którą wokół mnie tworzyli. Swoje obowiązki starałem się zawsze wykonywać jak najlepiej, w takim duchu, w jakim zostałem wychowany. Lata moich studiów i młodzieńczej formacji przypadły na czas pontyfikatu „papieża dobroci” św. Jana XXIII, który bardzo często powtarzał: „Szukajmy tego co łączy, a nie tego, co dzieli – mówił zaraz po odznaczeniu ks. prof. Józef Pater.

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy