powrót
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o wybaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
  • GN 35/2025
    GN 35/2025 Dokument:(9399234,Nieznajomość prawdy szkodzi )
  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Piłka nożna niczym najlepszy dźwig
Piłka nożna niczym najlepszy dźwig  
Zacięta rywalizacja zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet wzbudzała emocje na trybunach Maciej Rajfur /Foto Gość

Piłka nożna niczym najlepszy dźwig przejdź do galerii

20 drużyn, w tym 5 żeńskich, wystąpiło w VII Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych. Zwyciężyli sport, dobra zabawa i Węgrzy.

Maciej Rajfur

|

GOSC.PL

dodane 05.07.2015 17:52
0

Obok dwudniowego turnieju w centrum stolicy Dolnego Śląska nie można było przejść obojętnie. Mimo wielu weekendowych wydarzeń, piłkarska rywalizacja bezdomnych zwracała uwagę. Oprócz polskich drużyn, wystąpili także Austriacy, Węgrzy, Rosjanie, Niemcy i Litwini. Wysoki poziom sportowy, wielkie emocje, walka do ostatniej sekundy, a przy tym atmosfera przyjaźni - to wszystko mogli zobaczyć na boisku o wymiarach 22 x 16 m wrocławscy kibice.

Zwycięzcą, po wręcz koncertowej grze w finale, została drużyna reprezentacji Węgier, która pokonała w finale ekipę św. Brata Alberta z Wrocławia. 3. miejsce zajęli "Przyjaciele", czyli reprezentanci Polski z ubiegłych lat.

Międzynarodowy Turniej Piłkarski zorganizowało Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta - Koło Wrocławskie we współpracy z gminą Wrocław. Zwraca on uwagę nie tylko na problem bezdomności i uzależnień alkoholowych czy narkotykowych. Łamie również stereotyp osoby bezdomnej, mocno w Polsce pokutujący.

- Tymi zawodami wywołujemy pozytywną konsternację społeczną, ponieważ w kraju bezdomność wciąż kojarzy się jedynie z brudem, zaniedbaniem, nieprzyjemnym zapachem, opuszczeniem i nietrzeźwością. Wrocław Cup 2015 temu zaprzecza. Bezdomność dotyka szerszej kategorii osób, które niekoniecznie przeszły cały proces degradacji. Mówimy np. o ludziach opuszczających z niczym dom dziecka czy ośrodek wychowawczy i niemających gdzie się podziać - tłumaczy Aleksander Pindral, prezes Koła Wrocławskiego TPBA.

Na boisku w środku wrocławskiego rynku pojawili się także ludzie związani ze środowiskiem, reprezentujący różne organizacje wspierające bezdomnych i uzależnionych. Oczywiście, zagrali ci, którzy tkwią w problemie, ale również tacy, którzy sobie z nim poradzili. Utrzymują dalej pozytywny kontakt z instytucjami, które im pomogły. Chcą się wciąż integrować.

- Sport może pełnić rolę swoistego dźwigu dla osoby bezdomnej. Takiego, który wyciąga ją z dna. Stawia na nowo w społeczeństwie, a nie na jego skrajnym marginesie. Sport działa motywująco, o czym przekonaliśmy się, patrząc na zaangażowanie piłkarzy na boisku. Niewiele jest takich działań, które potrafią wyzwolić w tych ludziach tyle pozytywnej energii - wyjaśnia A. Pindral. - Ważne jest, aby ta mobilizacja, chęci i dobre nastawienie ujawniały się także w życiu codziennym. Piłka nożna uczy współpracy, integruje, może być początkiem zwycięskiej walki z nałogiem, problemem czy trudną sytuacją. Poszczególne organizacje starają się przełożyć cele z boiska na cele życiowe swoich podopiecznych, wykorzystując wyzwolony potencjał.

Warto wiedzieć, że piłka nożna uliczna różni się od tej tradycyjnej, najbardziej znanej. Drużyny rywalizują w 4-osobowych składach z bramkarzem i trzema zawodnikami z pola. Powierzchnia boiska to 22 x 16 m. Bramki mają wymiary 4 m szerokości i 1,2 m wysokości. Mecz trwa 14 minut i podzielony jest na połowy. Na świecie organizowane są międzynarodowe mistrzostwa osób bezdomnych, w których startują także Polacy. Najbliższe odbędą się w Amsterdamie, a nasza reprezentacja - jak zapewnia jej trener - na pewno nie pojedzie tam jako "chłopiec do bicia".

- W ostatnim Pucharze Świata Bezdomnych w Chile 2014 r. zdobyliśmy 3. miejsce. W rankingu zajmujemy 7. miejsce na 48 ekip. Nasi zawodnicy regularnie trenują, mają profesjonalne warunki. Kadra narodowa jest dla nich szansą. Rodzi dużą mobilizację. Stawia konkretne cele - mówi Jacek Karczewski, trener reprezentacji Polski.

 

1 / 1
W pogoni za piłką i swoją szansą

WIARA.PL DODANE 05.07.2015 AKTUALIZACJA 05.07.2015

W pogoni za piłką i swoją szansą

​VII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych i Środowisk Trzeźwościowych. Zdjęcia: Maciej Rajfur /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ALKOHOL
  • MISTRZOSTWA POLSKI
  • NARKOTYKI
  • PIŁKA NOŻNA BEZDOMNI
  • PIŁKA ULICZNA
  • SPORT
  • WROCLAW

Polecane w subskrypcji

  • Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
    • Rozmowa Gościa
    • ks. Adam Pawlaszczyk
    Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
  • „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
    • Kościół
    • Adam Śliwa
    „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
  • Gdy szklanka jest zbyt ciężka…
    • Zdrowie
    • Klaudia Katarzyńska
    Gdy szklanka jest zbyt ciężka…
  • Czy Bóg milczał w Auschwitz? W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach znajdujemy odpowiedź
    • Kościół
    • Magdalena Dobrzyniak
    Czy Bóg milczał w Auschwitz? W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach znajdujemy odpowiedź
  • Polska stała się krajem wielonarodowym. Czy przespaliśmy moment, w którym można było tym sensownie zarządzać?
    • Rozmowa
    • Piotr Legutko
    Polska stała się krajem wielonarodowym. Czy przespaliśmy moment, w którym można było tym sensownie zarządzać?
  • „To on mnie znalazł”. Rozmowa z reżyserem „Triumfu serca”,  filmu o św. Maksymilianie
    • Rozmowa
    • Tomasz Gołąb
    „To on mnie znalazł”. Rozmowa z reżyserem „Triumfu serca”, filmu o św. Maksymilianie
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • ESM
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL