Nowy numer 13/2024 Archiwum

Poznaj Madonny Kresowe, odwiedź bonifatrów

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku będą trwać przez dwa kolejne weekendy: 12 i 13 oraz 19 i 20 września.

EDK organizowane są od 1991 r. Ich celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. W tym roku odbywają się pod hasłem „Utracone dziedzictwo” – chodzi o zwrócenie uwagi na spuściznę utraconą np. w związku z wojnami, zmianą granic, przesiedleniami, grabieżą. Organizatorzy (na naszym terenie EDD koordynuje Muzeum Narodowe we Wrocławiu, oddział Muzeum Etnograficznego) chcą także przypomnieć ważne wydarzenia, ginące zawody i wybitne osoby zasłużone dla kraju i regionu.

Na terenie Wrocławia na zwiedzających czeka m.in. Sanktuarium Golgoty Wschodu ojców redemptorystów przy parafii pw. NMP Matki Pocieszenia (ul. Wittiga 10), gdzie 12 września o 11.00 odbędzie się Msza św. w intencji Ojczyzny w ceremoniale wojskowym z udziałem pocztów sztandarowych kombatantów, szkół i harcerzy. Od 12.30 zaplanowano zwiedzanie Sanktuarium Golgoty Wschodu i Izby Pamięci z kustosz Wiesławą Wadowską w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Konwent Bonifratrów przy ul. Traugutta 57/59 będzie można zobaczyć z przewodnikiem 19 i 20 września od 8.00. W programie zwiedzanie kościoła przyklasztornego pw. Świętej Trójcy (wraz z kryptami) i byłej kaplicy pogrzebowej oraz ekspozycji dotyczących historii kościoła i konwentu bonifratrów, jak również XIX-wiecznego poety Karla Eduarda von Holteia, zmarłego w klasztorze.

Wśród propozycji EDD znajduje się także poznawanie wrocławskich obrazów Madonn Kresowych – zbiórka na skwerze obok pomnika kardynała Bolesława Kominka przy kościele pw. NMP na Piasku, 12 września o 10.00. Przewidywany jest przejazd tramwajem między obiektami.

Warto odwiedzić Centrum Kultury „Zamek”, plac Świętojański 1 (13 września, od 10.00 do 18.00) – z ekspozycją poświęconą ciekawostkom Leśnicy, a także historii leśnickiego zamku – rezydencji możnych rodów mieszkających tutaj od średniowiecza. Odwiedzający będą mogli obejrzeć prezentacje grup rekonstrukcyjnych (mieczników i łuczników), przedstawicieli bractwa kurkowego czy odwiedzić punkt konsultacyjny Związku Szlachty Polskiej (m.in. konsultacje dotyczące prowadzenia badań genealogicznych).

Centrum Poznawcze Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1 zaprasza 12 września o 11.00 i 13.00 na wycieczkę po Hali Stulecia z przewodnikiem. Poza wystawą w Centrum Poznawczym oraz kuluarami hali będzie można zobaczyć zakamarki na co dzień niedostępne dla zwiedzających – garderoby artystów, rotundy, Salę Cesarską. (Zgłoszenia należy przesyłać na adres: rezerwacja@halastulecia.pl.; decyduje kolejność).

Fort Piechoty nr 6 „Polanowice”, przy ul. Polanowickiej będzie można zwiedzać 12 września od 10.00 do 15.00 oraz 13 września od 12.00 do 14.30. Fortu ten wchodził w skład Twierdzy Wrocław, został wybudowany w latach 1890-1910. Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne zaprezentuje obiekty wchodzące w jego skład, historię budowli oraz zgromadzone eksponaty, związane z historią wrocławskich umocnień i militariów.

Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, przy ul. Weigla 12, zaprasza 19 września o 11.00 na prelekcję „Profesor nauk medycznych Rudolf Weigl – lwowski lekarz, naukowiec, wynalazca szczepionki przeciwko tyfusowi” (wykład i projekcja filmu dokumentalnego).

Z pełnym programem propozycji związanych z EDD na naszym terenie można zapoznać się na stronie www.muzeumetnograficzne.pl. Wszystkie imprezy odbywające się w ramach EDD są bezpłatne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy