Nowy numer 13/2024 Archiwum

Fundatorka miast i zakonów

Święty może a nawet powinien być dobrym zarządcą dóbr doczesnych. Jak św. Jadwiga Śląska.

Na obrazach świętej księżnej widzimy ją trzymającą na ręce kościół. To podkreślenie wielkiego oddania Kościołowi i hojnej ręki fundatorskiej św. Jadwigi.

Wśród wielu miast, które zawdzięczają jej rozwój jest oczywiście m.in. Trzebnica.

Warto wspomnieć jednak także o niewielkim Nowogrodźcu w Borach Dolnośląskich. Prawa miejskie osada otrzymała w 1233 roku z rąk Henryka Brodatego, męża Jadwigi. Było to możliwe m.in. dzięki sprowadzeniu do miejscowości zakonu sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty.

Sprowadzone z Marsylii w 1227 roku do Nowogrodźca nad Kwisą białe damy, jak nazywano potocznie pierwsze magdalenki w związku z kolorem stroju, w który się odziewały, miały według zamysłu głównej fundatorki - Jadwigi - stanowić remedium na rozwiązłe życie kobiet ówczesnej epoki.

Zakonnice popularnie zwane magdalenkami od tamtego czasu są obecne na śląskiej ziemi. W pobliskim Nowogrodźcowi Lubaniu obecnie mają swój Dom Generalny.

Przed kilkoma laty obecni mieszkańcy godnie uczcili kolejną rocznicę nadania praw miejskich Nowogrodźcowi, obierając za patronkę miasta świętą Jadwigę Śląską.

Podczas uroczystości ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy intronizował relikwie świętej w ołtarzu głównym kościoła parafialnego świętych Piotra i Pawła. Hierarcha również poświecił tego dnia ołtarz kościoła.

– Ołtarz niech będzie miejscem spotkania nieba z ziemią. Jednocześnie niech będzie pamiątką dzisiejszej uroczystości – powiedział po chwili w swojej homilii biskup. – Święta Jadwiga była nieustannie wpatrzona w ołtarz. Róbcie to samo. Dzisiejsza kolekta mszalna mówi o dwóch cechach waszej patronki, o zabieganiu o pokój oraz czynieniu przez nią dzieła miłosierdzia. Jest to piękny wzór do naśladowania – zachęcał biskup.

Ówczesny ordynariusz diecezji legnickiej przypomniał o wyborze Jana Pawła II na Stolicę Piotrową właśnie we wspomnienie św. Jadwigi oraz o jego wizycie we Wrocławiu w 1983 roku, gdzie papież ukazał bogate życie świętej, która uchodzi za patronkę polsko-niemieckiego pojednania.

Więcej informacji o pielgrzymce trzebnickiej oraz o uroczystościach jadwiżańskich w naszym serwisie specjalnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy