Nowy numer 13/2024 Archiwum

Z kard. Kominkiem na dużym ekranie

W Kinie Nowe Horyzonty organizowany jest od 25 do 29 listopada 2. przegląd filmów dokumentalnych o Wrocławiu "Kadry Wrocławia".

W najbliższym numerze GN (nr 47, datowany na 22 listopada, strona II wrocławskiej wkładki) znajdą Państwo kupon uprawniający do zniżki przy zakupie biletów na blok filmowy poświęcony archidiecezji.

Ów blok – złożony z dwóch filmów dokumentujących życie Archidiecezji Wrocławskiej w czasach PRL-u – będzie można zobaczyć dwukrotnie:  27.11. o 10.00 oraz 29.11. o 18.30.

Pierwszy z filmów to wyprodukowany przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość dokument biograficzny „Kapłan pojednania. Kardynał Bolesław Kominek 1903-1974”.

Drugi to „Pasja według księdza Jerzego”.

Podobnie jak wszystkie filmy podczas przeglądu, i te poprzedzone będą prelekcjami historyków, filmoznawców czy świadków prezentowanych wydarzeń. Wśród zaproszonych gości znajduje się także ks. Jerzy Rasiak.

Drugi z obrazów ukazuje wieloletnią filmową pasję kapłana, dyrektora Ośrodka Audiowizualnego wrocławskiej kurii oraz jego nagrania dotyczące Karola Wojtyły.

– Ksiądz wspomina, jak pewnego razu, gdy kręcił film podczas jakiegoś wydarzenia, podszedł do niego starszy pan i powiedział: „Proszę zwrócić uwagę na Karola Wojtyłę, bo to będzie wielka postać”. Ks. Rasiak wziął sobie do serca te słowa i odtąd podążał wszędzie z kamerą za K. Wojtyłą. Dziś z jego nagrań korzystają telewizje całego świata – mówi organizujący przegląd Jarosław Skóra.

– Dla nas szczególnie interesujące są zdjęcia z kard. Karolem Wojtyłą we Wrocławiu czy Trzebnicy, a także filmowa dokumentacja jego wizyt u nas, już jako papieża. Ciekawostką jest fragment filmu określany czasem jako „proroctwo ks. Rasiaka”. Został nakręcony w Poznaniu. Ks. Jerzy tak zbudował tam kadr, że nad głową kardynała Wojtyły widnieje napis „papież” – a zdjęcie zrobione było kilka miesięcy przed jego wyborem na Stolicę Piotrową dodaje J. Skóra.

Film o kard. Kominku to fabularyzowany dokument, zawierający materiały archiwalne (w dużej mierze także ze zbiorów ks. J. Rasiaka), wypowiedzi historyków, świadków. – Ukazuje on drogę życia kardynała, ze szczególnym uwzględnieniem jego wkładu w pojednanie polsko-niemieckie – wyjaśnia Joanna Goślicka z ekipy organizatorów.

Na pewno interesujące są także pozostałe propozycje „Kadrów Wrocławia”. – Naszą ideą jest prezentacja archiwalnych filmów o mieście. Pokazanie jak kiedyś wyglądało, jak się zmieniało – mówi J. Skóra. Widzowie będą mogli poznać nie pokazywane dotąd filmy z archiwów TVP, Filmoteki Narodowej, a także produkcje niemieckie. Blok poświęcony archidiecezji wrocławskiej poprzedzą trzy inne: „Hala Stulecia – ważne wydarzenia”

(26.11. 18.30 oraz 25.11. 10.00) – gdzie pokazane zostaną dwa z pośród najstarszych polskich filmów dokumentalnych o Wrocławiu: pierwszy dotyczy „Wystawy Ziem Odzyskanych” (1948), drugi to specjalne wydanie Polskiej Kroniki Filmowej poświęcone Kongresowi Intelektualistów w Obronie Pokoju.

W kolejnym bloku (27.11. o 18.30) organizatorzy zaprezentują „Złote Koło” – kryminał Stanisława Wohla, którego akcja rozgrywa się na nieistniejącej już wrocławskiej ulicy Złote Koło (niemal dokładnie w miejscu, gdzie dziś znajduje się Kino Nowe Horyzonty). Trzeci blok filmów (28.11. o 18.30 oraz 26.11. o 10.00) poświęcony będzie Festung Breslau. Przeglądowi towarzyszyć będzie – rozpoczęta 25.11 o 18.00 – Gala Finałowa 8. edycji konkursu na krótki film o Wrocławiu „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!”.

– Dla wielu osób oglądanie dawnych filmów to niezwykłe przeżycie. Pewien widz rozpłakał się podczas seansu, widząc swoją żonę sprzed lat. Pewna pani rozpoznała… siebie, kiedy jako mała dziewczynka została poproszona o statystowanie do filmu – mówi pani Joanna. – Oglądając ulice Wrocławia z minionej epoki, ludzie przywołują własne wspomnienia. Młodsi z ciekawością odkrywają nieznane sobie oblicze miasta.

Więcej na www.kadrywroclawia.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy