Nowy numer 13/2024 Archiwum

Przebudzenie nastąpi w styczniu...

W dniach 15-17 stycznia 2016 zaplanowano inaugurację Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Rok 2016 ma być kulturalny. Nie może być inaczej skoro Wrocław będzie nosił oficjalne miano Europejskiej Stolicy Kultury. Styczniowy weekend, jak zapowiadają organizatorzy, będzie pełen wrażeń.

- ESK to chyba najważniejsze wydarzenie w historii powojennego Wrocławia. Gwarantujemy mnóstwo dobrej zabawy, wrażenia artystyczne na najwyższym poziomie. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich z kraju i zza granicy na weekend otwarcia - zachęcał na konferencji prasowej prezydent Rafał Dutkiewicz. Przekonywał, że warto brać udział we wszystkich propozycjach przygotowanych na cały rok.

- Postaramy się pokazać, że jesteśmy wspaniałym, otwartym, tolerancyjnym miastem, w którym nienawidzimy nacjonalizmu i ksenofobii - dodał.

W ciągu trzech dni zaplanowano ponad 100 wydarzeń. - Jesteśmy w procesie przygotowań od kilku lat, ale przychodzi taki moment, gdy musimy powiedzieć, że właśnie teraz zaczynamy - mówił Krzysztof Maj, dyrektorem Biura ESK Wrocław 2016. Podkreśla, że pomysłodawcami bardzo wielu projektów, które będą realizowane w ramach ESK byli mieszkańcy miasta. - W ich imieniu zapraszamy wszystkich do Wrocławia - dodaje.

K. Maj zaznacza również, iż podczas projektowania programu ESK kierowano się zasadą, że kultura ma być dla każdego, a nie tylko dla tych, którzy kupią bilet, ale by była obecna w parkach, na ulicach, w szpitalach, czy nawet w więzieniach. - Organizujemy dla mieszkańców Dolnego Śląska ESK-busy. To będą kulturalne wyprawy na święto przez nas przygotowane. Na pokładzie będzie ktoś, kto będzie opowiadał i przygotowywał tych, którzy do Wrocławia się wybiorą. Na sam weekend otwarcia planujemy, że 3 tys. osób do nas przyjedzie - tłumaczy. Trwają także rozmowy z Deustchebahn o uruchomieniu połączeniu Berlin-Wrocław. tak, by niemieccy turyści również mogli uczestniczyć w projektach.

- Teraz przyszedł czas, aby obudzić Europę, aby powiedzieć: "Halo Europo! My tu we Wrocławiu zaczynamy Europejską Stolicę Kultury!" - mówi Krzysztof Maj. Temu ma właśnie służyć finałowy akcent weekendu otwarcia. 17 stycznia będzie miało miejsce wydarzenie pt. "Przebudzenie". Weźmie w nim udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Ma to być jeden z najliczniejszych i najbardziej spektakularnych pochodów w historii miasta. - Wrocławianie będą mogli połączyć się we wspólnym przemarszu i uczestniczyć w artystycznej opowieści o historii miasta i jego mieszkańców - mówi Chris Baldwin, twórca „Przebudzenia” i kurator ESK ds. performance.

Ceremonia rozpocznie się  w czterech dzielnicach Wrocławia. Z zajezdni tramwajowej „Dąbie”, zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni „Popowice” i z Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego ruszą do Rynku pochody mieszkańców i artystów. Poprowadzą je cztery Duchy Wrocławia: Duch Wielu Wyznań, Duch Innowacji, Duch Odbudowy i Duch Powodzi, które w zaaranżowanej scenerii opowiedzą o wielokulturowej, niezwykłej historii miasta. Projektantem kilkumetrowych instalacji czerech duchów jest francuski artysta wizualny Philippe Geffroy.

Ostatni element „Przebudzenia” nastąpi po spotkaniu się czterech Duchów, mieszkańców oraz artystów w sercu miasta. Rynek przejdzie artystyczną transformację, w wyniku której nawet okoliczne budynki staną się scenami i elementami scenografii. Widowisko wizualno-muzyczne będące punktem kulminacyjnym „Przebudzenia” będzie spektakularnym przedstawieniem z niezwykłą scenografią, bajecznymi elementami wizualnymi, zaskakującym formą spektaklem z udziałem tysięcy artystów.

Scenariusz widowiska opiera się na połączeniu pracy reżyserów sztuk wizualnych, tancerzy, aktorów, muzyków, performerów i aktywnego udziału mieszkańców Wrocławia. O skali przedsięwzięcia świadczą liczby ponad 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy, około 300 rowerzystów. Podczas ceremonii pojawi się 30 instalacji świetlnych,
30 gigantycznych marionetek i pięć tramwajów. Reżyserzy „Przebudzenia” przygotowali mnóstwo artystycznych niespodzianek i „zwrotów akcji”. Twórcy nie zdradzają szczegółów licząc, że efekt zaskoczenia jeszcze bardziej pobudzi emocje i przeżycia artystyczne publiczności.

Organizatorzy przedsięwzięcia wskazują liczą na aktywny udział w wydarzeniu wrocławian, którzy podejmując wyzwanie stworzą niezapomniany kulturalny pochód mieszkańców. - Pomóżcie nam opowiedzieć historię Wrocławia. 17 stycznia nasze wspólne uczestnictwo w pochodzie otwierającym Europejską Stolicę Kultury, sprawi,
że „Przebudzenie” Wrocławia stanie się wydarzeniem na skalę Europy - zaprasza Chris Baldwin.

Oprócz głównej imprezy inauguracyjnej ESK zaplanowano szereg mniejszych, ale równie atrakcyjnych. Między 15, a 17 stycznia odbędą się lub rozpoczną m. in. wystawa prac legendarnego hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy (w BWA Awangarda, wernisaż 15 stycznia), ekspozycja „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”.

ESK zaprasza także na trzydniowy projekt „Mercouri/Xenakis” obejmujący wystawę, koncerty i spektakl poświęcone twórczości Iannisa Xenakisa, legendarnego greckiego architekta i kompozytora oraz Melinie Mercouri, greckiej aktorce, minister kultury i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury. W sobotę (16 stycznia) realizowany będzie projekt „Muzeum Marzeń”. We wrocławskim Muzeum Narodowym reżyser Jacqueline Kornmüller wraz z gwiazdami literatury i teatru oraz tancerzami pokaże dziewięć kameralnych przedstawień inspirowanych dziełami sztuki.

O wydarzeniach weekendu otwarcia będziemy informować w osobnych artykułach.

spot oficjalny Weekend Otwarcia Przebudzenie
Gosc Wroclawski

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy