Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wrocław: Katechezy na Rok Miłosierdzia

Konkretne i bardzo praktyczne - tak można w dwóch słowach zaprezentować pomoce duszpasterskie pt. "Uczynki miłosierdzia" przygotowane przez archidiecezję wrocławską. - To odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka, by w Roku Świętym przemyśleć na nowo uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała - mówią autorzy rozważań.

Pomoce zostały wydane w formie książkowej i zawierają cykl 15 katechez, przygotowanych przez kapłanów archidiecezji wrocławskiej, diecezji świdnickiej oraz członków zgromadzeń zakonnych. Wśród autorów są m.in. abp Józef Kupny, oraz bp Ignacy Dec. Cykl rozpoczyna tekst pt. „Uczynki miłosierdzia w Biblii” bp. Andrzeja Siemieniewskiego. Kolejne katechezy dotyczą poszczególnych uczynków miłosierdzia co do duszy i co do ciała.

Otwiera je rozważanie metropolity wrocławskiego „Głodnych nakarmić”. Ksiądz arcybiskup podkreśla, że dzielenie się chlebem to nie tylko dzielenie się swoją pracą, wysiłkiem i tym, co zdobyliśmy, ale to także dzielenie się Bożym darem.

- Podkreślamy to w codziennej modlitwie, kiedy prosimy „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” - zaznacza hierarcha, dodając, że wypowiadając te słowa nie można zachowywać się tak, jak byśmy prosili jedynie o swój chleb, bo wyraźnie prosimy Boga o chleb „nasz” i Bóg go daje tak, żeby wystarczyło dla wszystkich.

- Fakt, iż - jak donoszą organizacje charytatywne - na świecie jest około miliarda ludzi głodujących, a co kilka minut dziecko umiera z głodu, nie oznacza, że ręka Boga stała się krótsza. To raczej znak, że ręce ludzkie zagarniają wszystko jako swoje - pisze abp Kupny, kontynuując: - Można jednak zapytać: jak możemy domagać się od Boga czegoś, czego sami nie chcemy dawać? Chleb łamany będzie nas łączył z ludźmi, chleb „niepodzielony” będzie nas od innych oddzielał. I trzeba jasno powiedzieć, że brak chleba, tam gdzie zachodzi, jest skandalem.

Ksiądz arcybiskup w dalszej części swojej katechezy, odwołując się do nauczania św. Grzegorza Wielkiego odpowiada na pytanie: jak postępować z ubogimi, których życie pod względem moralnym zasługuje na naganę i poleca, by wraz z chlebem dawać im słowa: chleb do spożycia i słowo upomnienia. - W ten sposób otrzymają od nas podwójny posiłek: zewnętrznie nasycą się pokarmem, a wewnętrznie mową - tłumaczy hierarcha i dodaje: - Gdy widzi się ubogiego zasługującego na skarcenie, należy go upomnieć, ale nie należy nim gardzić.

Zwieńczeniem katechezy księdza arcybiskupa jest zwrócenie uwagi na problem marnowania żywności. - Co jakiś czas – zwłaszcza w bliskości czasowej większych świąt - media donoszą najpierw o szale zakupów w supermarketach, a następnie o stertach jedzenia leżących na śmietnikach. Takie zachowanie można odbierać jako lekceważenie pracy innych oraz darów Bożych, co jest wyrazem pychy, a ta znajduje się wśród grzechów głównych - wyjaśnia abp Kupny. - Może się zatem okazać, że realizacja w praktyce uczynku miłosierdzia „głodnych nakarmić” rozpocznie się od zmiany myślenia i np. dokładnego przygotowania listy zakupów przed udaniem się do sklepu, tak, by nic z tego, co mogłoby służyć innym nie zostało zmarnowane - puentuje.

Jak zauważa ks. Marian Biskup, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej, pozycja ma służyć pomocą duszpasterzom i katechetom w lepszym przeżywaniu Roku Miłosierdzia oraz dobrym przygotowaniu się do Światowych Dni Młodzieży. - Papież Franciszek w Orędziu do Młodych, wydanym z okazji ŚDM 2016 zaprosił wszystkich do ponownego odkrycia uczynków miłosierdzia - zauważa ks. M. Biskup, dopowiadając, że miłosierdzie nie jest „postawą na pokaz” ani sentymentalizmem, ale sprawdzianem naszej autentyczności jako uczniów Jezusa i wiarygodności jako chrześcijan w świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy