Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Gwiazdy przed gwiazdką

Zakończyły się wrocławskie przesłuchania Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Eliminacyjne przesłuchania odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury "Śródmieście". Wzięło w nich udział 40 podmiotów wykonawczych: solistów, duetów, zespołów i chórów.

- To jest festiwal, który ma swoją specyfikę. Swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę, jak również Białoruś i Ukrainę - tłumaczy Grażyna Wikarek-Meus, przewodnicząca jury wrocławskiego etapu. Konkurs jest przeznaczony dla amatorów bez względu na wiek.

Regulamin zakłada, że wykonawcy powinni przygotować dwie propozycję. Jedną musi być polska kolęda tradycyjna, drugą - pastorałka lub pieśń o charakterze bożonarodzeniowym.

- Wymiar duchowy jest najistotniejszy, ale oceniamy oczywiście walory artystyczne. Liczą się umiejętności wokalne, ale także pomysł wykonawczy. Dzisiaj kolędy wykonuje się w najróżniejszy sposób - klasycznie, na jazzowo, z elementami improwizacji, rapując. Cieszymy się z takich propozycji, jeśli są one przygotowane z odpowiednią godnością - dodaje. Podkreśla, że dobrych wykonawców nie brakuje. - Nie ma dzisiaj słabych. Wszyscy przybywają bardzo dobrze przygotowani i wybór jest bardzo trudny.

Grażyna Wikarek-Meus cieszy się bardzo, iż w festiwalu bierze udział bardzo dużo młodzieży. - Nie tylko starsi ludzie z zespołów folklorystycznych biorą udział w tego typu wydarzeniach. Są dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich, czy studenci. Oni mają swoje fantastyczne pomysły i robią to bardzo dobrze - zaznacza.

Rywalizacja odbywa się w kilku kategoriach: soliści, duety, zespoły wokalno-instrumentalne, zespoły wokalne, chóry. - Finały, czyli drugi etap, odbywają się w centrali festiwalu, w Będzinie. Z każdego ośrodka kwalifikujemy kilku występujących. W zasadniczej części konkursu przesłuchania trwają aż cztery dni - wyjaśnia.

Ostateczne rozstrzygnięcia zapadną w dniach 14-16 stycznia 2016 r. w siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Będzinie. Koncert galowy odbędzie się 17 stycznia 2016 r. o godz. 16 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka (parafia Nawiedzenia NMP ul. 9 Maja 2).

Gość Niedzielny jest patronem medialnym wydarzenia.

Do finału konkursu Jury zakwalifikowało następujących wykonawców:

  • solistka Sara Majchrzak z Klubu na Piętrze SM Przylesie w Lesznie,
  • solistka Dominika Mosion z I Liceum Ogólnokształcącego im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie,
  • duet Dominika i Ania z I Liceum Ogólnokształcącego im. Rodu Leszczyńskich w Lesznie,
  • zespół wokalny „PIŬ MOSSO” z Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego SWPS, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy