Nowy Numer 16/2024 Archiwum

ESK - półmetek

Mija 6 miesięcy odkąd Wrocław pełni rolę Europejskiej Stolicy Kultury.

– 650 wydarzeń, 2,1 mln uczestników w minionym półroczu, a 3,7 mln biorąc pod uwagę wcześniejsze wrażenia, wpisane już w program ESK… To prawdziwy sukces frekwencyjny – mówił Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK, w czasie konferencji podsumowującej pierwsze pół roku ESK.

Najwięcej, 140 tys. osób, wzięło udział w czerwcowym widowisku „Flow”, 120 tys. osób  w styczniowym „Przebudzeniu”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wydarzenia „Miesiąca Lwowskiego”, Weekendu Jazzu i Gitary czy prezentacji Lublina w ramach projektu „Koalicja Miast dla Kultury”.

– Idziemy na rekord – zauważył Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, wspominając o rosnącej frekwencji w muzealnej placówce.

Badania wykazują, że ok. 50-70 proc. uczestników wydarzeń to osoby w wieku 17-35 lat. Największe zainteresowanie budzą duże imprezy plenerowe. Najniższą ocenę ankietowane osoby wystawiły pierwszemu z nich („Przebudzeniu”), najwyższą (6,74 p. na 7) uzyskało „Flow”.

– Drugie półrocze będzie nie mniej interesujące – zapewniają organizatorzy. Już wkrótce na stadionie miejskim odbędzie się koncert Singing Europe (wpisany w program ŚDM, a zarazem wpleciony w wydarzenia ESK). W najbliższych miesiącach zaplanowano we Wrocławiu – Europejskiej Stolicy Kultury m.in. sierpniowe wydarzenie poświęcone science fiction i fantasy (Polcone – Eurokonferencja 2016), koncert „Capital of Rock” na stadionie miejskim (27. 08), kolejne wernisaże w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (jak wystawa „Wrocławska Europa”, która przypomni m.in. twórczość Bartolomaeusa Strobla – 20 września), także w nowo otwartym oddziale w Pawilonie Czterech Kopuł, Olimpiadę Teatralną (14.10 – 13.11), podczas której zostanie zaprezentowanych 80 spektakli, grudniową ceremonię wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, zwanych europejskimi Oskarami (10.12).

Interesujące propozycje czekają na miłośników architektury (obecnie w Młynie Maria przy ul. Staromłyńskiej 2A trwa bezpłatna wystawa „Kościół. Piękno i Kicz”, prezentująca ponad 100 najciekawszych kościołów powstałych w Polsce w 2. połowie XX wieku). Za kilka dni rozpoczyna się ponadto Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty.

– W tworzenie kultury w ramach ESK może zaangażować się każdy. Sukces odnosi program mikroGRANTÓW – mówią organizatorzy. – Zgłoszono już do programu ponad 400 projektów, z czego 40 zostało i jest w trakcie realizacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy