Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wieczory Tumskie powracają

Po półrocznej przerwie znów będzie można wziąć udział w słowno-muzycznym spotkaniu.

31 lipca o 19.00 w katedrze wrocławskiej – po półrocznej przerwie, pierwszej w historii cyklu – odbędą się Wieczory Tumskie.

Wykład pt. „Chrześcijaństwo jako religia miłości” wygłosi ks. prof. Roman E. Rogowski – kapłan, pisarz i alpinista.

W części muzycznej wysłuchamy recitalu organowego Łukasza Romanka – wicedyrektora Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu, organisty i dyrygenta chóru w parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu. W czasie koncertu zabrzmią m.in. kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Cesara Francka oraz improwizacje organowe inspirowane tematem wykładu. Wstęp wolny.

Cykl Wieczorów Tumskich znów powraca dzięki życzliwości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego i osób prywatnych. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zechcieli pomóc podczas zabiegów o pozyskanie finansów.

*

Ks. prof. Roman E. Rogowski – urodzony na Podolu, trzy lata przed wybuchem II wojny światowej, został wychowany wśród Ukraińców i w pewnym stopniu ocalony przez nich. Do szkoły zaczął chodzić w Wielkopolsce, żyjąc o chlebie o wodzie, a potem na Dolnym Śląsku ukończył Liceum Ząbkowickie. Tu przeżył swoją pierwszą miłość i szukał miejsca w życiu.

Studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, by po zrezygnowaniu ze studiów pracować w Narodowym Banku Polskim. Zdecydował się na studia teologiczne w Metropolitarnym Seminarium Duchownym, a wyświęcony na kapłana pracował jako wikariusz w Zgorzelcu. Tu, na polskim „dzikim zachodzie”, otrzymał propozycję dalszych studiów teologicznych w Rzymie, ale na przeszkodzie stanęła sprawa paszportu, który mógł być udzielony pod pewnym warunkiem. Ponieważ nie zgodził się na ów warunek, pozostał w kraju i rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie pod kierunkiem ks. prof. Wincentego Granata, dzisiaj kandydata na „Sługę Bożego”, zdobył tytuł doktora teologii.

Pracował jako wikariusz w parafii katedralnej i o tym okresie mówi: „Wspaniałe lata!” Potem pełnił przez rok funkcję prefekta w seminarium i był kapelanem Sióstr Św. Jadwigi, by potem otrzymać nominację na kapelana Sióstr Maryi Niepokalanej. W międzyczasie habilituje się na Papieskiej Akademii Teologicznej i zostaje mianowany wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym. W roku 1982 z ramienia KUL bierze udział w rzymskim sympozjum „Wspólne Chrześcijańskie Korzenie Europy” i na audiencji z tej okazji słyszy z ust Jana Pawła II słowa: „Księdza Rogowskiego można łatwiej przeczytać niż zobaczyć!” Potem „Mistykę gór”, dedykowaną Janowi Pawłowi II, przekazuje papieżowi i otrzymuje odręczne, bardzo ciepłe, podziękowanie. Zdobywa tytuł profesora i formalnie rezygnuje ze wszystkich honorowych tytułów kościelnych. Kocha góry – Himalaje, Kaukaz, Alpy, Pireneje, Tatry, ale podziwia także pustynie – Pustynię Judzką i morze, oceany – przez miesiąc pełni funkcje kapelana na „Stefanie Batorym”. Zwiedza Tajlandię, Indie, Koreę, Wietnam i Meksyk. Dużo pisze – ponad czterdzieści książek, nie licząc artykułów.

Jego ulubiona literatura piękna to Mauriac, Camus, Claudel, Malraux, a także Kazantzakis. Lubi poezję – metafizyczną poezję angielską i poezję rosyjską. Biorąc pod uwagę historyczne orędzie „ Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, ma wielki niedosyt i żal, że dotąd nie uczyniono tego w odpowiedniej formie w stosunku do wschodnich sąsiadów. Jest zwolennikiem ekumenizmu z prawosławiem i jest krytyczny wobec globalizacji.

Łukasz Romanek – ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu w klasie organów mgr. Marka Mikonowicza. Od 2006 do 2011 roku studiował we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie organów prof. Magdaleny Czajki oraz prof. Andrzeja Chorosińskiego i dr. Piotra Rojka.

Swoje umiejętności doskonalił na kursach interpretacji organowej; koncertuje w wielu kościołach jako solista i kameralista. Obecnie pełni funkcję wicedyrektora Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę organów oraz zajęcia z improwizacji organowej i akompaniamentu liturgicznego. Jest również pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Ponadto posługuje jako organista i dyrygent chóru w parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu. W Archidiecezji Wrocławskiej jest członkiem komisji ds. Muzyki Kościelnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy