Nowy numer 13/2024 Archiwum

Miłosierdzie bez granic

Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Zadarko, w Konferencji Episkopatu Polski przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Bp Zadarko nawiązywał w homilii do nauczania Franciszka. Mówił o miłosierdziu jako o zadaniu danym nam przez papieża. Odwołując się do ewangelicznego posłania, by "iść i głosić Ewangelię" zaznaczył, że ciągle zastanawiamy się do kogo mamy iść i co mamy mu powiedzieć. - W dzisiejszym rozpędzonym świecie coraz bardziej odczuwamy, że ludzie poszukują obecności Boga - mówił za ojcem świętym.

Podkreślił, że ogłaszając Jubileuszowy Rok Miłosierdzia papież podał zaskakującą motywację - 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. Zauważył, że gdyby zrobić ankietę, to niewielu wie coś więcej o tym wydarzeniu. Podkreślił, za Franciszkiem, że był to sobór o miejscu katolików we współczesnym świecie. - Najprostszą formą ewangelizacji jest miłosierdzie - zaznaczył. Dodał, że kłopot jest w praktycznym jego realizowaniu.

Przytoczył definicję miłosierdzia wynikającą z Dzienniczka siostry Faustyny Kowalskiej - miłosierdzie to miłość okazywana drugiemu człowiekowi, który na tę miłość nie zasługuje. - Papież Franciszek ze zdumiewającą częstotliwością i determinacją każe nam wszystkim iść na koniec świata, na peryferia, czyli do miejsc gdzie nas, chrześcijan jeszcze nie ma.

Bp Zadarko zaznaczył, że w ostatnich dwóch latach priorytetem w jego pracy w ramach Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek są migracje. - Idąc tropami nauki Ewangelii i Franciszka, a jeszcze wcześniej dokumentów Kościoła o imigrantach, odpowiedź jaką powinien dać chrześcijanin w tym temacie jest miłosierdzie, miłość wobec ludzi, którzy na tę miłość nie zasługują - mówił.

Nawiązał do męczeństwa chrześcijan w wielu regionach świata. - Doskonal wiemy, że miłosierdzie to nie jest postawa człowieka bogatego względem biednego. Wystarczy zwykła filantropia. Problem pojawia się wtedy, gdy pojawiają się ludzie wobec których nie chcemy okazać przynajmniej życzliwości. Jedyną odpowiedzią w tej sytuacji jest Jezus Chrystus, który staje przed nami niewiedzącymi jak się zachować - tłumaczył.

"Świat woła o miłość, która jest możliwa, aby ją znaleźć i okazać tylko w Jezusie miłosiernym" - cytował papieża Franciszka i apelował o "absolutne otwarcie" wobec obcych. - Postawa człowieka wobec obcych jest tylko jedna. To postawa człowieka, który otwiera swoje serce. Oczywiście nie jesteśmy naiwni. Zdrowy rozsądek podpowiada, aby na pierwszym miejscu pamiętać o bezpieczeństwie i legalności tego, co chcemy zrobić. W sytuacji wobec człowieka, który znikąd nie ma pomocy i ucieka przed śmiercią, a to co zostawił nie nadaje się już do zamieszkania. W takiej sytuacji papież Franciszek mówi: "otwórzmy swoje serca".

Biskup za ojcem świętym namawiał również  do modlitwy za migrantów i uchodźców przynajmniej godzinę tygodniowo, bo modlitwa przenosi góry.

Eucharystia zainaugurowała dzisiejszy dzienny etap Trzebnica - Oleśnica. Pątnicy mają do pokonania 28,5 km. Poszczególne postoje będą miały miejsce w Boleścinie, Jaksonowicach i Jenkowicach.

Posłuchaj całej homilii bp. Krzysztofa Zadarko:

  • cz. 1

  • cz. 2

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy