Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ważna rocznica w 2017 roku

Abp Józef Kupny przewodniczył pierwszym obradom powołanego przez siebie zespołu, który ma przygotować program obchodów 20-lecia 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.

Jedną z inicjatyw związanych z jubileuszem ma być powrót do kongresowej idei praktykowania miłości bliźniego przez honorowe krwiodawstwo oraz składanie deklaracji o gotowości oddania po śmierci własnych organów do przeszczepów. 

Wprawdzie – jak tłumaczą uczestnicy spotkania – trudno dziś jeszcze mówić o szczegółach programu obchodów jubileuszowych, jednak na pewno będą one rozłożone w czasie i wpisze się w nie wiele inicjatyw. Wszystkim ma przyświecać ta sama idea, która towarzyszy każdemu Kongresowi Eucharystycznemu, tzn. pogłębienie wiary w prawdziwą obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie i uczenie się Jego miłości. – Chociaż 46. Międzynarodowemu Kongresowi Eucharystycznemu towarzyszyły liczne wykłady, konferencje, nabożeństwa eucharystyczne, spotkania i wiele innych wydarzeń, to jednak jego centrum było statio orbis, czyli zatrzymanie się całego świata w jednym miejscu na sprawowanie Eucharystii, Jej uwielbienie w adoracji i procesja – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej, dodając, że podobnych inicjatyw możemy spodziewać się w 2017 r. dokładnie 20 lat od wrocławskiego kongresu.

Ksiądz rzecznik podkreśla, że w 1997 r. nie poprzestano jedynie na adoracji Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, ale zwrócono także uwagę na konieczność ożywiania różnych form pomocy drugiemu człowiekowi. – Na ten aspekt jubileuszowych obchodów zwrócił uwagę abp Józef Kupny, tłumacząc, że należy powrócić do kongresowych idei, takich jak pomoc osobom chorym, opieka nad uboższymi rodzinami, a także praktykowanie miłości bliźniego przez honorowe krwiodawstwo czy składanie deklaracji o gotowości oddania po śmierci własnych organów do przeszczepów – mówi ks. Kowalski.

Metropolita wrocławski podczas spotkania przypomniał, że św. Jan Paweł II wyraźnie popierał transplantację organów, jako przejaw „kultury życia” i wielki postęp służący człowiekowi. – Papież podkreślał konieczność zaszczepiania w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczerego i głębokiego przekonania, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu organów – mówił abp Kupny, dodając, że z informacji publikowanych przez dolnośląskie szpitale wynika, że papieskie wezwanie nic nie straciło ze swej aktualności. – Zarówno honorowe krwiodawstwo jak i deklaracja gotowości oddania narządów po śmierci są czynami szlachetnymi i godnymi pochwały – tłumaczył hierarcha, dopowiadając: – Dzięki tym bezinteresownym gestom możemy nie tylko ratować zdrowie i życie chorym, ale także im samym i ich najbliższym możemy przywracać nadzieję, która w związku z cierpieniem przeżywa poważną próbę.  

46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbywał się we Wrocławiu od 25 maja do 1 czerwca 1997 r. Osoby delegowane do uczestnictwa w kongresie przez episkopaty pochodziły z 86 państw. Główne obrady tłumaczone były symultanicznie na siedem języków. Na miejsca konwersatoriów w poszczególnych grupach językowych wyznaczono 16 wrocławskich kościołów. Honorowym gościem kongresu był papież Jan Paweł II, który we Wrocławiu rozpoczynał swoją szóstą pielgrzymkę do Ojczyzny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy