Nowy numer 13/2024 Archiwum

"Niepodległa" jednoczy

TYLKO U NAS: Ruszyły rozmowy nad dolnośląskimi obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości. Przedstawiciele wielu instytucji i organizacji połączyli siły.

- Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości - mówił na wstępie wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

W założeniu wieloletni program rządowy „Niepodległa 2017-2021” przygotowuje obchody na 100-lecie odzyskania niepodległości, ale przede wszystkim ma w założeniu łączyć Polaków pomimo różnic. Tak, jak przed stu laty.

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiciele różnych instytucji, organizacji pozarządowych, działacze społeczni oraz samorządowcy zasiedli do rozmów nad uczczeniem wielkiej rocznicy, ale także nad pomysłami różnego rodzaju projektów budujących nowoczesny patriotyzm w najbliższych latach.

To początek działania specjalnej Rady Programowej, która będzie regularnie dyskutować nad kształtem obchodów i ich przebiegiem. Uczestnicy przedstawili wstępne pomysły oraz możliwości na współpracę między sobą.

- Rada będzie poszerzana. Ludzie, którzy dzisiaj pojawili się w Sali Kolumnowej to absolutne minimum. Każda z instytucji obecnych przedstawiła swoje plany oraz możliwości w ramach projektu „Niepodległa” - mówi Dominika Arendt-Wittchen, Pełnomocnik Wojewody ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Podkreśla, że sztab organizacyjny chce polegać na doświadczeniu zaproszonych instytucji. Do współpracy ma zostać zaproszone duchowieństwo z metropolitą wrocławskim na czele oraz środowisko akademickie uczelni wyższych.

- Oczywiście, kluczowe okazują się kwestie finansowe. Jednak są pewne wartości, którymi możemy się za darmo dzielić, wspierać. Chodzi o własne umiejętności, trud osobowy, zaangażowanie, kreatywność. Niech każdy wniesie coś ponad wkład finansowy - wyjaśnia Dominika Arendt-Wittchen.

Sam wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak podkreśla, że celem tego programu jest jedność ponad podziałami i poznanie się na poziomie różnych organizacji.

- Stulecie odzyskania niepodległości jest również pretekstem dla zbudowania trwałej narracji o wartościach obecnych w całej historii Polski, wyróżniających naszą tożsamość narodową na tle innych narodów: dążenia do wolności, poszanowania godności i praw człowieka oraz solidarności. Wierzę, że razem uda nam się godnie, ciekawie i mądrze wypracować szereg wydarzeń oraz dobrych praktyk, które będzie można realizować na terenie całego województwa w latach 2018-2021 - mówi Paweł Hreniak.

Podczas zebrania Rady Programowej na początku wspomniano niedawno wydany dokument „Chrześcijański kształt patriotyzmu” przygotowany przez Radę ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, na czele której stoi abp Józef Kupny. Stanowisko biskupów idealnie wpisuje się bowiem w program „Niepodległej”.

- W dokumencie biskupi zaważają, że „celem roztropnej polityki historycznej jest jednoczenie ludzi wokół dobra wspólnego, wzmacnianie więzi międzyludzkich i poczucia wspólnoty duchowych wartości ponad różnicami i podziałami”. Mam nadzieję, że dzięki wysiłkom instytucji kultury, samorządów oraz dzięki ścisłej współpracy organizacji pozarządowych, szkół i grup nieformalnych dotrzemy z przekazem o "Niepodległej" i ożywimy wspólnotę lokalną i ponadregionalną wokół tematów historycznych, wokół najcenniejszych wartości - podsumowuje Dominika Arendt-Wittchen.

Spotkanie zgromadziło przedstawicieli: Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu Miasta (wydziały edukacji i kultury), Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Europejskiej Stolicy Kultury, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Narodowego Forum Muzyki, Opery Wrocławskiej, Wojskowego Biuro Historycznego, Archiwum Wojskowego w Oleśnicy, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej , Fundacji Odbudowy Demokracji im. Ignacego Paderewskiego, Stowarzyszeni Odra-Niemen, Fundacji Młoda Rzeczpospolita, Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej, Inicjatywy Historycznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy