Nowy numer 13/2024 Archiwum

4 minuty potrzebnej prawdy

Produkcja Instytutu Pamięci Narodowej pod hasłem "Niezwyciężeni" podbija serca polskich i zagranicznych internautów. Wrocławski oddział IPN zaprasza na bezpłatny pokaz specjalny połączony z omówieniem filmu i prezentacją multimedialną.

Przed tygodniem, 15 września IPN zaprezentował w internecie krótkometrażowy film pt. „Niezwyciężeni” - podkreślający rolę Polski w II wojnie światowej i w obaleniu komunizmu. Animowany obraz zachwycił szczególnie młodzież, która od razu udostępniała go w mediach społecznościowych. Tylko na Facebooku film ma już 1,5 miliona wyświetleń. W serwisie YouTube jest jednym z najczęściej oglądanych polskich klipów z milionem odsłon, a licznik się jeszcze nie zatrzymał.

- Dużo moich znajomych go przekazuje sobie dalej z entuzjazmem. Wielu dodaje, że czeka na kolejne odcinki, przedstawiające polskich bohaterów ostatnich 100 lat. Muszę przyznać, że po takim klipie człowiek czuje dumę, że jest Polakiem, że jego rodacy-przodkowie zapisali się złotymi zgłoskami w historii Europy. Miałem ciarki, jak oglądałem - mówi Michał Pogocki, wrocławski student.

W animacji wyraźnie wybrzmiewa prawda, którą szczególnie za granicą regularnie subtelnie się omija lub zakrzywia. Od lektora słyszymy: "Ratujemy Żydów [...] To my pierwsi mówimy światu o holokauście. Polityka okazuje się ważniejsza niż życie ludzkie. Nikt nas nie słucha". lub "Łamiąc szyfr Enigmy, ratujemy życie milionów ludzi. W podziękowaniu zostajemy zdradzeni. Sojusze się zmieniają. Wolny świat oddziela się od nas żelazną kurtyną". 

- O to chodzi w nowoczesnej polityce historycznej - jest atrakcyjnie, dynamicznie, widowiskowo i - last but not least - zwięźle. Film nie tylko pokazuje nasze bohaterstwo i determinację, ale przy okazji odkłamuje chyba wszystkie fałszywe kody pamięci dotyczące Polski. Podoba mi się też nieoczywisty zabieg, aby konkretnych polskich bohaterów pokazać jako po prostu jednych z nas, Polaków. Oglądając ten film miałem wręcz wrażenie, że Pilecki, Karski, Sendlerowa czy Maczek mogliby być moimi sąsiadami - opiniuje Grzegorz Kowal.

Jego zdaniem świetną decyzją było powierzenie roli anglojęzycznego lektora aktorowi Sean'owi Bean'owi. Znany głos nie tylko fantastycznie buduje klimat, ale ma też nieocenioną wartość marketingową - z pewnością zostanie rozpoznany przez fanów chyba najpopularniejszego w ostatnich latach serialu, czyli "Gry o Tron".

- Jestem zachwycony, że IPN zdecydował się powierzyć realizację tego filmu właśnie polskiej firmie. Platige Image po raz kolejny udowodniło, że jest firmą z absolutnego światowego topu. Ta produkcja pokazuje, jak dużym sukcesem może być mądrze zrealizowana współpraca instytucji publicznej z polskim sektorem prywatnym - podsumowuje koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu zaprasza na pokaz „Niezwyciężonych” połączony z seansem polsko-włoskiego filmu fabularnego z 1946 r. pt. „Wielka droga", opowiadającym o losach żołnierzy 2. Polskiego Korpusu. Emisji filmów towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna i omówienie treści obu filmów.

Pokazy odbędą się 25 września w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu, ul. Piłsudskiego 64A. Pierwszy seans odbędzie się o 10.00, drugi o 18.00. Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji: iwona.demczyszak@ipn.gov.pl, lub tel. (0-71) 326-97-45. Mailowo jak i przez telefon należy podać, o który seans nam chodzi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy