Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kongres Społeczny we Wrocławiu

Dokąd zmierza Europa? Jakie jest miejsce Polski na styku cywilizacji i duchowej mapie Europy? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania poszukiwać będą publicyści i naukowcy z Polski i z zagranicy podczas II Kongresu "Wartość kultury - kultura wartości", który odbędzie się w dniach 1-3 grudnia w Centrum Historii Zajezdnia.

- To jest druga edycja Kongresu.Cykl jest poświęcony namysłowi nad współczesną cywilizacją europejską i wyzwaniami, które przed nią stoją. Tegoroczna edycja jest poświęcona stykowi cywilizacji, czyli wyborowi, przed którym stoi Europa - pomiędzy kulturą tradycyjną, wielką kulturą rosyjską i kulturą islamską, która zaczyna na nasz kontynent coraz mocniej oddziaływać - mówi Marek Mutor, dyrektor CH Zajezdnia.

Dyrektor CH Zajezdna wyraził radość, że prowadzona przez niego instytucja jest miejscem, w którym takie wydarzenia się odbywają, bo CH Zajezdnia jest miejscem bardzo szerokiego dialogu na tematy europejskie, na temat jej przyszłości. - Odwiedzają nas ludzie różnych światopoglądów i jest to dla nas widomy znak, że historia Wrocławia, w szczególności postać abp. Bolesława Kominka, oddziałuje na tematykę europejską.

- Tak jak zostało to wspomniane, znajdujemy się na styku trzech cywilizacji i każda z nich przeżywa okres perturbacji i nieprzewidywalności - mówi red. Grzegorz Górny, dyrektor programowy Kongresu. Zwraca uwagę, że z jednej strony jest Rosja, która wywołała wojnę z Ukrainą, z drugiej strony świat islamski też jest ogarnięty konfliktami - Bliski Wschód, Afryka Północna, masowa imigracja - a z trzeciej strony Europa, która też znajduje się na zakręcie - Brexit, kryzys imigracyjny, kryzys strefy euro. - Jesteśmy jakby na styku trzech płyt tektonicznych, które się poruszają - dodaje. Zaznacza, że nikt nie wie czy z tych ruchów będzie trzęsienie ziemi, czy nie. - Trzeba być jednak gotowym na różne scenariusze i o tym właśnie będziemy rozmawiać.

Głównym punktem każdego dnia będzie wykład jednego z zagranicznych gości. Pierwszego dnia o Rosji będzie mówiła znana kremlinolog, prof. Cécile Vaissié. W sobotę wygłosi prelekcję Hege Storhaug. Norweska feministka będzie opowiadać o Islamie. Natomiast w niedzielę z wykładem wystapi Marguerite A. Peeters z Belgii, która zajmuje się kryzysem w Europie. Spogląda na niego z różnych perspektyw - religijnej, demograficznej, moralnej...

Oprócz tego wśród gości Kongresu znaleźli się m.in. Bronisław Wildstein, dr Robert Żurek i prof. Zbigniew Krysiak, Piotr Skwieciński, dr Sławomir Dębski, prof. Zdzisław Julian Winnicki i Aleksandra Rybińska.

Wydarzeniem kulturalnym towarzyszącym Kongresowi będzie wystawa malarstwa pt. "Realizm/Nadrealizm/Symbolizm", której wernisaż odbędzie się w piątek 1 grudnia o 20.30. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Szczegóły i program na stronie: www.kulturawartosci.pl.

- Wstęp na wydarzenia kongresowe jest wolny. To będzie wspaniała uczta dla wszystkich, którzy chcą wziąć udział w dyskusji na bardzo wysokim poziomie - zachęca M. Mutor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy