powrót
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Po raz pierwszy z Wrocławia-Kleciny
Po raz pierwszy z Wrocławia-Kleciny  
Przed rozpoczęciem wędrówki Agata Combik /Foto Gość

Po raz pierwszy z Wrocławia-Kleciny przejdź do galerii

Wypełniony kościół przy ul. Karmelkowej, drewniane krzyże. Niejeden mężczyzna (i nie tylko) tego wieczoru wybrał EDK zamiast oglądania meczu w telewizji. Co ich ciągnie w drogę?

Agata Combik Agata Combik

|

GOSC.PL

dodane 23.03.2018 23:25
0

W górach czuję się bliżej Stwórcy – mówi Marcin Luraniec. Tym razem góra jest nieduża, za to poprzedzona długą wędrówką w mroku. – Do tej pory brałem udział w EDK jako uczestnik, najpierw w dominikańskiej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej a w ubiegłym roku w EDK z kościoła uniwersyteckiego, długości ok. 102 km – wspomina. – Na tej ostatniej łatwo nie było. Pokonanie całej trasy zajęło mi niecałe 23 godziny. Tam poznałem Krzyśka. Obaj lubimy wyzwania, wędrówkę. Postanowiliśmy stworzyć własną trasę stworzyć, połączyć pasję z modlitwą. Rozmowa z Bogiem trwa podczas EDK, ale tak naprawdę bardzo cenny jest już czas przygotowań. Bardzo nas do siebie – a zwłaszcza do Niego – zbliżył. Droga łączy.

Panowie opracowali dwie trasy EDK mające początek w kościele NMP Królowej Polski przy ul. Karmelkowej we Wrocławiu-Klecinie: Niebieską, św. Krzysztofa (40 km), prowadzącą na Ślężę, oraz Pomarańczową, Maryi Panny Królowej Polski (80 km). Ta druga jest dwukrotnie dłuższa ponieważ jej uczestnicy po wejściu na szczyt zamierzają wrócić do Wrocławia-Kleciny także na piechotę, zakreślając pętlę. Swój udział w klecińskiej EDK zadeklarowało ok. 110 osób (dłuższą opcję wybrało kilku uczestników).

– Nasze dwie trasy to najkrótsza i najdłuższa EDK z Wrocławia na Ślężę. Niektóre fragmenty tras pokrywają się z EDK dominikańską, ale w ok. 60-70 proc. biegną inaczej – mówi Marcin. Wysiłek fizyczny to dla niego codzienność. – Bardzo dużo jeżdżę na rowerze, staram się jak najwięcej chodzić po górach. Czuję się tam bliżej Stwórcy. Gdy się zmęczę, to jakoś najłatwiej mi spotkać się z Bogiem. Wtedy to jestem… taki „prawdziwy ja”.

Wędrówkę rozpoczęło wielu debiutantów, ale i zaprawionych EDK-owiczów, niektórzy z krzyżami pamiętającymi kolejne wyprawy; przyjaciele, małżonkowie, siostry zakonne. – Czemu tak wymagająca trasa, ze szczytem Ślęży na końcu długiej wędrówki? Droga Krzyżowa Pana Jezusa też była wymagająca. Chcemy razem z Nim poczuć ten trud – mówią s. Mariola i s. Marianna ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

EDK rozpoczęła się Mszą św., zakończoną specjalnym błogosławieństwem dla uczestników EDK. Podczas homilii o. Mirosław Ostrowski OP, głoszący w parafii rekolekcje, mówił o uznaniu prawdy o synostwie wobec Boga – trwania w zależności od Ojca; o Jego darmowej miłości i uczynieniu z modlitwy przede wszystkim słuchania. – Bóg ma więcej do powiedzenia nam niż my Jemu – stwierdził. W ciągu długich nocnych godzin „ekstremalni” mają czas, by się o tym przekonać.

– Szliśmy trasą pomarańczową w 4 osoby, wszyscy doszliśmy. Około 4.00 byliśmy na Ślęży, a o 16.40 u celu, we Wrocławiu – mówił Marcin Luraniec w sobotę wieczorem. – Na pewno największy „wycisk” daje Ślęża – podejście było trochę oblodzone, sporo śniegu. Trasa „daje w kość”, jednak nikt nie zgłaszał do nas telefonicznie problemów.

Jest trud i jest radość. Po prostu EDK.

1 / 1
Okiem uczestnika

WIARA.PL DODANE 25.03.2018

Okiem uczestnika

​EDK z Wrocławia-Kleciny na Ślężę i z powrotem - fotograficzne wspomnienie Marcina Lurańca.  
EDK z Wrocławia-Kleciny

Foto Gość DODANE 23.03.2018

EDK z Wrocławia-Kleciny

​Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz pierwszy wyruszyła z kościoła pw. NMP Królowej Polski przy ul. Karmelkowej na Ślężę. Niektórzy planują po wejściu na szczyt góry wrócić do Wrocławia-Kleciny również na piechotę.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • EDK 2018
  • EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA
  • WROCŁAW-KLECINA
  • ŚLĘŻA

Polecane w subskrypcji

  • Lwy Kościoła. Kim byli papieże o imieniu Leon?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Lwy Kościoła. Kim byli papieże o imieniu Leon?
  • Ameryka go kocha. Reportaż z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie
    • Z bliska
    • Barbara Gruszka-Zych
    Ameryka go kocha. Reportaż z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie
  • Agresja wobec medyków przybiera na sile. Czy da się ją opanować?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Agresja wobec medyków przybiera na sile. Czy da się ją opanować?
  • Lwy Kościoła. Kim byli papieże o imieniu Leon?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Lwy Kościoła. Kim byli papieże o imieniu Leon?
  • Kościół ubogich i męczenników. Czego o. Robert Prevost nauczył się podczas misji w Peru?
    • Kościół
    • Wiesława Dąbrowska-Macura
    Kościół ubogich i męczenników. Czego o. Robert Prevost nauczył się podczas misji w Peru?
  • Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
    • Rozmowa
    • Wojciech Teister
    Ks. Matuszewski: Zdejmijmy z papieża nieco balastu, jakim są nierealistyczne oczekiwania
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • ESM
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL