Nowy numer 13/2024 Archiwum

Oławski jubileusz i rodzinny piknik na Dzień Matki

W tym roku upływa 30 lat od momentu powstania parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie. Uroczystości związane z jubileuszem są zaplanowane na najbliższy weekend.

Społeczność parafii przygotowuje się do obchodów rocznicy, a jednym z elementów jest publikacja, która będzie opisywała historię parafii, a także wywiady z osobami, które swoją działalnością miały wpływ na losy parafii.

Geneza powstania parafii wiąże się z dynamicznym rozwojem osiedla Sobieskiego w Oławie, na którym pierwsze bloki mieszkalne powstały ok. 1976 r. Początkowo jej teren należał do parafii pw. śś. Ap. Piotra i Pawła. Szybko rosnąca liczba ludności na osiedlu Sobieskiego powodowała, że kościół parafialny nie mógł pomieścić wszystkich wiernych, a jednocześnie dotarcie do oddalonej o kilka kilometrów świątyni stanowiło problem dla mieszkańców osiedla.

Budowa nowego kościoła wydawała się więc niezbędna. Od początku lat 80. XX wieku parafia Piotra i Pawła czyniła starania o pozyskanie działki, co udało się w 1985 r. Nowa parafia pw. Miłosierdzia Bożego została erygowana dekretem z 18 czerwca 1988 r. podpisanym przez kard. Henryka Gulbinowicza, metropolitę wrocławskiego.  Dekret wszedł w życie z dniem 27 czerwca.

Proboszczem nowej parafii był od 20 czerwca 1988 r. ksiądz Stanisław Bijak, któremu pomagało dwóch wikariuszy. Początkowo życie parafii skupiało się w budynku domu katechetycznego, w którym na parterze zorganizowano kaplicę o powierzchni 100 metrów kwadratowych (tam też odprawiano od samego początku Msze Święte), zakrystię (położoną w sali, gdzie obecnie mieści się kancelaria parafialna), a na pierwszym piętrze sale katechetyczne i mieszkanie dla księdza.

Kaplica szybko okazała się niewystarczająca wobec dużej liczby mieszkańców parafii. 7 maja 1989 r., w związku z przygotowaniami do I Komunii Świętej, została podjęta decyzja o budowie wiaty, w której zamierzano odprawić Mszę Świętą. Wybudowana wiata, pokryta szkłem, miała powierzchnię 250 metrów kwadratowych, była gotowa na I Komunię 21 maja 1989 r. Od czasu oddania wiaty do użytku kaplica w domu katechetycznym służyła do odprawiania Mszy Świętej w tygodniu, a w wiacie odprawiano Msze Święte w niedziele aż do czasu zakończenia budowy kościoła w 1994 r.

Budowa kościoła oraz przebudowa Domu Katechetycznego w stosunkowo krótkim czasie powiodła się dzięki dużej ofiarności parafian, pomimo ich niedużej zamożności i bezrobocia. W trakcie trwania Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu, 28 maja 1997 r., kościół został poświęcony przez kard. Edouardo Gagnon. 4 listopada 2000 r. kardynał Henryk Gulbinowicz dokonał konsekracji ołtarza i ścian kościoła.

Przez 30 lat istnienia parafii pracowało w niej 20 księży. Zanim parafia została powołana do życia, jej pierwsze fundamenty w postaci domu katechetycznego wybudowano pod kierunkiem ks. Rajmunda Kujawy. Jego dzieło kontynuował ks. Stanisław Bijak, który do dziś jest proboszczem parafii.

W chwili erygowania w 1988 r. parafia liczyła ok. 6 tys. mieszkańców. Obecnie jest ich ponad 10 tys.

Program jubileuszu:

25 maja

  • 17.30 - Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia,
  • 18.00 - Msza św. pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego z udzieleniem sakramentu bierzmowania,

26 maja

  •  9.00-12.00 - rozgrywki sportowe dla dzieci, młodzieży i całych rodzin przy SP nr 8,
  • 13.00-18.00 - rozpoczęcie pikniku rodzinnego przy kościele parafialnym (w programie koncerty i występy artystyczne z okazji Dnia Matki),
  • 18.00 - Msza św.
  • 19.00 - wieczór wspomnień,
  • 20.00-22.00 - zabawa taneczna,

27 maja

  • 13.00 - uroczysta Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem abp. Mariana Gołębiewskiego.

szczegółowy program na stronie parafialnej www.pmb.olawa.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy