Nowy numer 13/2024 Archiwum

Instytut Duchowości Karmel zaprasza

Szukają Prawdy - nie tylko w salach wykładowych i książkach. Chcą stworzyć dobry "biznes plan" na swoje życie.

Wykłady o poznawaniu prawdy, następnie warsztaty poznawania prawdy o sobie, budowanie siebie na prawdzie i praktyka życia w prawdzie - etapy drogi, na którą zaprasza swoich słuchaczy Instytut Duchowości Karmel, koncentrują się na jednym słowie: „prawda”.

Już trwa rekrutacja na kolejny rok formacji. IDK, który od 2015 r. działa przy klasztorze Karmelitów Bosych przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiu, proponuje rozpoczęcie niezwykłej wędrówki.

Szczegółowe informacje dotyczące planu zajęć oraz informacje o warunkach przyjęcia znajdują się na stronie www.walkaduchowa.pl - w zakładce „Instytut Duchowości Karmel”.

Wymagane jest m.in. złożenie odpowiednich dokumentów i odbycie rozmowy kwalifikacyjnej. Do września można jej termin ustalać indywidualnie z kierownikiem instytutu.

Kontakt: idkarmelwroclaw@gmail.com, tel. 71 792 72 61 w. 37

Kogo może zainteresować karmelitańska propozycja?

- Pierwszy stopień formacji to dwa lata wykładów, które odbywają się co dwa tygodnie w czwartki, od 17.00 do 20.10 - wyjaśnia o. Antoni Rachmajda OCD, inicjator i dyrektor IDK.

- Poświęcamy ten czas na „poznawanie prawdy” - rozumianej wszechstronnie. Patrzymy, jak dążyli do prawdy święci Karmelu: św. Teresa od Jezusa, św. Jan od Krzyża czy Edyta Stein. Poznajemy „Prawdę Ewangelii” - podczas wykładu „Formacja ucznia Jezusowego w Ewangelii św. Jana”, który prowadzi ks. Ryszard Kempiak SDB. Dr Adam Workowski mówi w swoim wykładzie o „Mądrości i prawdzie w filozofii”, a Gabriel Maciejewski ukazuje jak odkrywać prawdę w historii poprzez świętych, którzy jako jedyni są nie do podrobienia, nie do sfałszowania. Poprzez nich tłumaczy mechanizmy działające w różnych epokach - tłumaczy o. Antoni Rachmajda OCD,.

Kolejny rok to poznawanie Jezusa Chrystusa - prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka. „Formacja sumienia w prawdzie” (wykład ks. prof. Pawła Bortkiewicza TChr), zgłębianie historii duchowości.

- Odbywają się ponadto wykłady poświęcone sztuce i pięknie, które jest „kształtem łaski” (prowadzi je artystka malarka Grażyna Strykowska), a także tajemnicy człowieka jako osoby - wykład prof. Katarzyny Olbrycht, zajmującej się pedagogiką personalistyczną - mówi o. A. Rachmajda.

- Nie stronimy również od spojrzenia na dzieje myśli politycznej (mówi o tym prof. Tadeusz Miluski) czy zrozumienia „Mechanizmów kłamstwa” (wykład z psychologii społecznej prof. Jolanty Miluskiej). Chodzi o to, by nie ulegać bezrefleksyjnie czyimś działaniom, które mają zagospodarować nasz umysł, emocje - dodaje.

Od tego roku można uczestniczyć w zajęciach instytutu „na odległość” - słuchając nagrań wykładów.

- Nazwa „instytut duchowości” jest pojemna - chodzi o to, by ten instytut dotknął życia, by był propozycją dla osób, które chciałyby kształtować się dłużej w duchowej rodzinie Karmelu - dodaje o. Antoni. - Po etapie wykładów proponujemy coś więcej. Zapraszamy na 2-letnie warsztaty „Poznawanie siebie w prawdzie”.

Odbywają się raz w miesiącu, w okolicach Wrocławia (np. w Krzydlinie Małej, Sulistrowicach) - w formie 24-godzinnego wyjazdu, od piątku do soboty popołudniu. Zajęcia warsztatowe prowadzi wiele osób reprezentujących różne profesje - od teologów, pedagogów, po artystów czy ludzi mediów.

- Jest wśród nich Sławomir Bajew (Polskie Radio Poznań), który ucząc dykcji, fonetyki, zwraca uwagę, jak wiele czynników wpływa na nasz sposób postrzegania, komunikowania się - mówi karmelita. - Odbywają się zajęcia uczące postrzegania piękna, rysowania. W maju wybieramy się na warsztaty w terenie, do Marianówki, w pobliże sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Iglicznej. W planie jest wędrówka, bo człowiek najlepiej poznaje siebie w działaniu. Uczymy się patrzeć, słuchać, postrzegać, rozumieć siebie.

Uczestnicy wdrażają się w „Lectio divina”, poznają z pomocą psychologa swój charakter, uczą się samodzielnego myślenia.

- Chodzi o „budowanie siebie w prawdzie”, zakładanie dobrego fundamentu pod swoje życie, tworzenie „biznesplanu” na osobę, na siebie - tłumaczy o. Rachmajda.

Wyjaśnia, że warsztatowe wyjazdy odbywają się w miejscach poza miastem, pośród przyrody, gdzie istnieją warunki i do pobycia w samotności i do stworzenia więzi. W przyszłości być może zorganizowana zostanie pielgrzymka do Hiszpanii śladami św. Teresy i św. Jana od Krzyża.

- Tymczasem w lipcu wyruszamy na 7-dniową pieszą pielgrzymkę przez Puszczę Białowieską do Sokółki. To będzie wędrówka wypełniona modlitwą, z Eucharystią, Liturgią Godzin, Różańcem - mówi.

- Na postojach będzie czas na przyjazne rozmowy, natomiast w drodze chcemy zakosztować ciszy, milczenia. Jesteśmy dziś przytłoczeni wielką ilością wiadomości, ofert, propozycji kredytów (Kiedyś ludzie napadali na banki, dziś banki napadają na ludzi)… Zabierany jest nam czas, poruszane są nasze emocje, umysł. Potrzeba chwil wyciszenia - przekonuje.

O. Antoni dodaje, że pielgrzymi będą mieć do dyspozycji mały niezbędnik, w którym znajdą się teksty do rozważania w czasie wędrówki.

Myśli już o kolejnych wyprawach po Polsce: poznawaniu rodzimej historii, przyrody. Wśród ludzi związanych ściślej z IDK istnieje grono osób zainteresowanych pogłębianiem wiedzy dotyczącej roślin, ziół.

Z taką tematyką wiąże się osoba i dzieło św. Hildegardy z Bingen, stąd plany poznania jej przesłania. - Zamierzamy zaprosić Elżbietę Ruman [założycielka Centrum św. Hildegardy w Józefowie], żeby przybliżyła te zagadnienia. Być może odbędą się spotkania dotyczące robienia naturalnych kosmetyków czy pieczenia chleba - mówi o. Rachmajda.

- Chcemy pokazać, że życie jest integralne, a natura ważna. Bóg stworzył dla Adama i Ewy ogród, to on był naturalnym środowiskiem życia ludzi, nie miasto. Wśród ulubionych zajęć św. Jana od Krzyża była praca w ogrodzie. Wiadomo też, że wędrował po bezdrożach Andaluzji, rozważając rozdział 17 Ewangelii św. Jana, który znał na pamięć. Św. Teresa od Jezusa dbała o ogrody przy klasztorach. Dążyli do świętości pośród natury - przypomniał o. Antoni Rachmajda OCD,

Trzeci etap drogi w Instytucie, po wykładach i warsztatach, to „praktyka życia w prawdzie” - czas regularnych spotkań formacyjnych dla osób, które na stałe chcą się związać ze środowiskiem karmelitańskim. Grono zainteresowanych już się kształtuje.

Instytut Duchowości Karmel zaprasza   Nauka rysowania Materiały IDK

Instytut Duchowości Karmel zaprasza   Wykłady odbywają się w klasztorze karmelitańskim przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiu Materiały IDK

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy