Nowy numer 17/2024 Archiwum

Melodie, które przekazują historię

Harcerze i uczniowie zaprezentowali swoje możliwości wokalne w ramach I Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Wojskowej "Nie tylko od święta".

Na terenie Akademii Wojsk Lądowych młode pokolenie udowodniło, że bardzo lubi i potrafi zaśpiewać te bardziej i mniej znane piosenki związane z polską historią. Przegląd organizowany przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczął się od przesłuchań solistów i zespołów. Finałowym akcentem wydarzenia był koncert galowy, na którym obok laureatów wystąpiła Marta Kosakowska "Marika". Znana wokalistka i autorka tekstów była także częścią jury konkursowego.

- Formy przekazywania historii typu wykład nie trafiają do młodych odbiorców, więc takie przeglądy są potrzebne, żeby kształcić i wychowywać poprzez wpadające w ucho melodie i interesujące teksty. My na co dzień gramy patriotyczną i wojskową piosenkę podczas ognisk harcerskich, więc jesteśmy obyci z taką muzyką, nawiązującą do historii - mówi Kuba Buraczewski z Wrocławskiego Szczepu Harcerzy i Harcerek „Leśni”, należącego do Związku Harcerstwa Polskiego. 

Opiekunowie dzieci i młodzieży uczestniczącej w przeglądzie przyznali, że ich podopieczni chętnie wystąpili, rozumiejąc, że śpiewają pieśni historyczne i opowiadające o historii naszej ojczyzny.

- Cwiczyliśmy na zbiórkach harcerskich. Widzę, że te starsze zuchy i harcerze zaczynają rozumieć o czym śpiewają i dlaczego to robią. Najmłodsze dzieci, które tu wystąpiły jeszcze niekoniecznie. Mają bowiem 5 lat, ale myślę, że może zostać w nic pozytywne wspomnienie z przeglądu, które może dobrze kojarzyć im się w przyszłości z patriotyzmem - analizuje Joanna Noga, drużynowa 23. Prusickiej Gromady Zuchowej "Ogniste Chochliki".

- Zauważyłem, że powszechnie słuchamy wielu piosenek o żołnierzach wyklętych, czy powstańcach warszawskich, a nie powstają żadne o historii Polaków na Wołyniu. Dlatego sam skomponowałem melodię i napisałem tekst do piosenki, którą wykonała dzisiaj moja córka - informuje Marcin Kopij.

Jury wyróżniło następujące osoby:

w kategorii soliści

1. miejsce Iga Surkont

2. miejsce Aleksandra Kopij

3. miejsce Ela Kaczkowska

W kategorii zespoły

1. miejsce 23. Prusicka Gromada Zuchowa „Ogniste Chochliki” i 579. Drużyna Harcerska " Łatwopalni" z Prusic (ZHP)

2. miejsce  Wrocławskiego Szczepu Harcerzy i Harcerek „Leśni”  oraz 10. Ślężańska Drużyna Harcerek "Szlak" (ZHR)

3. miejsce uczniowie Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Brzeziej Łące.

Przegląd integrował  różne harcerskie środowiska. Na scenie wystąpili Skauci Europy, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej. Członkowie tych trzech największych polskich organizacji harcerskich wspólnie spędzili czas między przesłuchaniami, a koncertem galowym. Wtedy przygotowano dla nic grochówkę, wystawy i konkursy.

Podczas koncertu laureatów na początku wystąpiła Marta Kosakowska, która wykonała swoje dwie znane piosenki: ”Miś Wojtek” i „Modlitwę dziewczyńską”.

- Mam wielkie szczęście żyć w czasach pokoju i wolności, dlatego jestem ogromnie wdzięczna tym ludziom, którzy o to wcześniej walczyli. Dla nich składam wielki ukłon i kieruję modlitwę do nieba. Współczuję także tym, którzy po wojnie musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością, uczyć się nowego brutalnego dla nich porządku, pamiętać o tym okrucieństwie, które ich spotkało, ale przy tym przebaczyć - mówiła artystka.

Symbolicznego podsumowania przeglądu dokonała p. Wanda Bilnik, córka żołnierza Armii Krajowej, Czesława Bilnika, który zginął w dniu wyzwolenia Europy 3 maja 1945 roku.

 - Ja się bardzo cieszę, że młodzi wykonawcy tak dojrzale i z takim zaangażowaniem podeszli do swoich występów. Piosenki z okresu partyzanckiego pokazują tę niesamowitą miłość do ojczyzny. Pamiętajcie drodzy młodzi przyjaciele, że jedną z najważniejszych wartości jest wolna ojczyzna. Musicie naśladować tych, którzy oddali życie dla Polski, bo inaczej byśmy nie istnieli - przemawiała p. Bilnik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy