Nowy numer 13/2024 Archiwum

Muzyka i wolność

53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego "Wyzwolenie" - wpisany w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę - trwa od 7 do 16 września.

– Chcemy pamiętać o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, o tych, którzy ją wywalczyli, którzy o niej marzyli, ale pamiętamy też o innych wymiarach wolności. Poruszamy się w przestrzeni muzyki, która zawsze była jej przestrzenią – mówi Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny festiwalu.

Pierwsze festiwalowe wydarzenie to opera „Król Roger” Karola Szymanowskiego. Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny festiwalu, wspomina o „osobistym spotkaniu” z Szymanowskim i jego dziełem. – Swoje życie dzielę między Mediolan i Palermo na Sycylii – gdzie Szymanowski dwukrotnie był z wizytą i która musiała go zafascynować bogactwem kultury – mówił, opowiadając o swoim odkryciu: mozaice ukazującej koronację króla Rogera przez Chrystusa. Znajduje się w pochodzącym z XI w. kościele w Palermo. Być może to ona zainspirowała kompozytora. Co znamienne, zaczął tworzyć tę operę w 1918 r., roku odzyskania przez Polskę niepodległości. – „Król Roger” Szymanowskiego to jedno z największych dzieł muzyki XX wieku – podkreśla G. Antonini.

Andrzej Kosendiak w sobotę 8 września o 21.00 poprowadzi jako dyrygent festiwalowy koncert „Duchowa stolica Polski”, który odbędzie się w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus przy pl. Uniwersyteckim 1. Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa z solistami wykonają utwory Marcina Józefa Żebrowskiego.

– W latach 80. XVIII w. stworzył on na Jasnej Górze niezwykły zespół. Sam również śpiewał. Zachowało się z tego czasu w archiwach jasnogórskich ponad 30 kompozycji Żebrowskiego, przetrwała również kolekcja instrumentów z tamtego czasu – wyjaśnia A. Kosendiak. – Jest to muzyka prosta, nigdy nie banalna; dzieła wielkiej urody. Chcemy zaprezentować jego muzykę ze względu na jej wartość, a także przywołać Jasną Górę – miejsce dla Polaków bardzo ważne. Była przestrzenią wolności także w tych czasach, gdy Polacy byli jej pozbawieni.

Giovanni Antonini wspomina o dziełach muzycznych nawiązujących do czasów Napoleona Bonapartego, o utworach Henryka Mikołaja Góreckiego, o ukraińskiej muzyce ludowej i sakralnej. Collegium Musicale z Estonii – również świętującej stulecie niepodległości – wraz z NFM Orkiestrą Leopoldinum przedstawi polską i estońską muzykę współczesną. Festiwalowi goście usłyszą także m.in. operę kompozytorki Elżbiety Sikory poświęconą Marii Skłodowskiej-Curie, a także wezmą udział w koncercie poświęconym polskiej muzyce baroku i początków klasycyzmu.

Poznają też zabytki muzyczne przechowywane w Bibliotece „Na Piasku” we Wrocławiu oraz dzieła z manuskryptu pochodzącego z Wrocławia i przechowywanego obecnie w Berlinie, zawierającego rzadko spotykane w początkach XVII wieku solowe utwory skrzypcowe, m.in. Stephena Nau, Giovanniego Bassano i Francesca Rognoniego.

– Festiwal zwieńczy wielkie dzieło oratoryjne – Messa da Requiem Giuseppe Verdiego w wykonaniu sir Johna Eliota Gardinera i jego Monteverdi Choir oraz Orchestre Révolutionnaire et Romantique – wyjaśnia Giovanni Antonini, podkreślając, że Verdi, tak jak Szymanowski, był wielkim patriotą.

Cały program TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy