Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Misterium Kościoła

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak dziś wyglądałby świat, gdyby usunąć z niego wszystko to, co wniosła ze sobą cywilizacja chrześcijańska?

Podczas tegorocznych rekolekcji adwentowych o nieco enigmatycznym tytule "Tajemnica Kościoła", które Katolicka Wspólnota "Droga" przeżyła w Dusznikach Zdroju, dominikanin, o. Maciej Zięba, starał się zbliżyć ich uczestników do Chrystusa i siebie nawzajem. To wszystko w ramach przygotowań na potrójne przyjście Pana: w dniu Jego urodzin, pamiątkę czego celebrujemy co roku w wigilię 24 grudnia, podczas paruzji, gdy - jak wyznajemy w Credo: "przyjdzie sądzić żywych i umarłych" oraz w trakcie najważniejszego wydarzenia w naszym życiu - gdy rodzi się w nas i poprzez nas.

W ciągu tych niecałych trzech dni członkowie wspólnoty odbyli intrygującą podróż w czasie - od starożytnej Grecji i Rzymu, przez starożytne Chiny, średniowiecze, renesans do oświecenia i czasów nam współczesnych. W międzyczasie mierzyli się z utartymi stereotypami dotyczącymi poszczególnych epok (zwłaszcza wieków średnich i oświecenia) oraz ich dorobku, jaki wniosły do cywilizacji.

Podczas rekolekcyjnych nauk zastanawiali się także nad konsekwencją grzechu pierworodnego, który rozbił jedność między nami na poziomie indywidualnym i społecznym, oraz nad znaczeniem sakramentu spowiedzi i Eucharystii, do której - zdaniem o. Zięby - wszystko ma prowadzić i z której wszystko wynika. Prelegent przybliżał również nauczanie społeczne Kościoła inspirowane myślą Jana Pawła II.

W ramach rekolekcji odbył się też kilkugodzinny panelu dyskusyjny. O. Maciej odpowiedział na ponad 50 pytań. Stanowiły one odbicie dylematów, z którymi zmagają się dziś chrześcijanie, nie zawsze mając możliwość skonfrontowania swoich wątpliwości, takich jak rola sakramentów, formacja świeckich, relacje laikat-duchowni i kryzys w Kościele. Dyskusję zakończyła całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Wszyscy, których zainteresowała poruszana tematyka oraz wątki: co oświecenie zawdzięcza średniowieczu, co wnieśli do kultury cystersi i benedyktyńscy skrybowie, jak rozwijały się uniwersytety w średniowieczu, w jakiej epoce kobiety miały więcej praw - w średniowieczu czy na początku XX wieku, jak powrócić do pierwotnej jedności z Bogiem, z drugim człowiekiem i samym sobą oraz na czym polega rola świeckich w kościele i przed jakimi wyzwaniami staje dzisiaj Kościół - mogą skorzystać z nagrań dostępnych na kanale YouTube.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy