Nowy numer 13/2024 Archiwum

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej we Wrocławiu

Zapraszamy na oficjalne uroczystości, ale także na koncert z utworami Mieczysława Fogga oraz akademię panelową, która odpowie m.in. na pytanie: "Czy Polska wygrała II wojnę światową?".

Oficjalne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się 1 września (niedziela) na Cmentarzu Żołnierzy Polskich przy ul. Grabiszyńskiej 50 o 4 rano. Będzie to akcja zapalania zniczy na grobach wojennych bohaterów.

O 4.45 zaplanowano uroczysty apel pamięci przy pomniku na cmentarzu z przemówieniami okolicznościowymi, modlitwą i złożeniem kwiatów.

W związku z planowanymi obchodami dla mieszkańców Wrocławia uruchomione zostaną dodatkowe linie autobusowe komunikacji miejskiej, których dokładny rozkład zamieszczamy TUTAJ.

Później o godzinie 10 w bazylice garnizonowej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu (koło rynku) metropolita wrocławski abp Józef Kupny odprawi Mszę świętą.

To nie koniec obchodów. W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej zapraszamy na koncert „Tango Fogg - zapomniana piosenka” 1 września 18:00 przy ul. Sołtysowickiej 21a we Wrocławiu. 

Będzie to wydarzenie patriotyczne, ale i wspomnieniowe w klimacie soulowo-jazzowych aranżacji utworów Mieczysława Fogga, uczestnika powstania warszawskiego, który swoją twórczością podtrzymywał na duchu walczących z okupantem. Usłyszymy m.in.: „Ta ostatnia niedziela”, „Ukochana, ja wrócę”.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oddział we Wrocławiu oraz Fraternia Piastowska przygotują akademię panelową w 80. rocznicę agresji niemieckiej na Polskę. Początek 2 września (poniedziałek) o godzinie 17 we wrocławskim oddziale „Civitas Christiana” przy ul. Kuźnicza 11-13 (I piętro).

Wystąpią: Adam Jaworski z tematem „Błędy polityki czechosłowackiej, a zaniechania polityczne Polski w latach 30-tych XX wieku, skutkujące klęską obydwu państw w latach 1938-1939”, Antoni Koniuszewski: „Czy Polska wygrała II wojnę światową?”, Janusz Dobrosz: „Co byłoby z Polską i Polakami, gdyby Niemcy wygrały II wojnę światową?” i Tadeusz Marczak: „Wrzesień 1939 r. w wymiarze geopolitycznym”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy