Nowy numer 17/2024 Archiwum

O Kościele katolickim w czasach wielkiej próby

Gmina Trzebnica, PWT we Wrocławiu oraz fundacja Obserwatorium Społeczne zapraszają na konferencję "Kościół katolicki na Ziemiach Zachodnich i Północnych w czasach wielkiej próby (1951–1956)".

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Kościół katolicki na Ziemiach Zachodnich i Północnych w czasach wielkiej próby (1951–1956)” odbędzie się 3 października w Gminnym Centrum Kultury i Sportu przy ul. Prusickiej 12 w Trzebnicy. 

Wydarzenie porusza temat  integracyjnej roli Kościoła katolickiego na Ziemiach Zachodnich i Północnych po II wojnie światowej. W zamiarze organizatorów ma prezentować historię Kościoła na tych terenach oraz postawy poszczególnych duchownych i katolików warte zauważenia.

Rok 1951 zainicjował nową epokę w dziejach Kościoła katolickiego na Ziemiach Zachodnich i Północnych, która trwała do jesieni 1956 r. W styczniu 1951 r. ze wszystkich administratur apostolskich na Ziemiach Zachodnich i Północnych zostali usunięci ich rządcy – administratorzy apostolscy mianowani przez kard. Augusta Hlonda w sierpniu 1945 r.

Ich miejsce zajęli duchowni akceptujący poczynania władz komunistycznych wobec Kościoła katolickiego w Polsce. Aby nie doprowadzać do schizmy, ich wybór zaakceptował również prymas Stefan Wyszyński.

Lata 1951-1956 są szczególnie trudne w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce. Jest to czas srogich represji reżimu komunistycznego wobec duchowieństwa - zarówno hierarchii jak i duchowieństwa niższego oraz zakonów męskich i żeńskich. W 1953 r. komuniści zdecydowali się nawet na aresztowanie Prymasa Polski.

Ze względu na ówczesne realia polityczne i społeczne, w nieco odmienny sposób niż na pozostałym obszarze państwa, funkcjonował Kościół katolicki na Ziemiach Zachodnich i Północnych.

Podczas konferencji zostaną zaprezentowane efekty badań nad tą problematyką.

Zapraszamy do zapoznania się z dokładnym programem konferencji. 

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy