Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Listopadowy Wieczór Tumski

Odbędzie się w niedzielę 24 listopada o 18.00 w kościele św. Marcina przy ul. św. Marcina we Wrocławiu, poświęcony będzie twórczości Stanisława Moniuszki.

Organizatorzy Wieczorów Tumskich po raz kolejny postanowili uczcić jubileusz 200. rocznicy urodzin Ojca Polskiej Opery Narodowej i trzecie już spotkanie poświęcają właśnie temu kompozytorowi.

Wykład zatytułowany „Odkrywanie muzyki religijnej Stanisława Moniuszki” wygłosi prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W drugiej części Wieczoru wystąpią wybitni artyści kontratenor Piotr Łykowski i gitarzysta Piotr Zaleski. Wykonają kompozycje Stanisława Moniuszki oraz Franciszka Schuberta.

Wstęp wolny.

Prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech – absolwent Instytutu Muzykologii KUL, profesor w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego (Kierownik Zakładu Muzykologii Historycznej), od roku 2003 przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów przy Stowarzyszeniu „Kapela Jasnogórska” (…). Od 2017 przewodniczący Komitetu Redakcyjnego Dzieł Stanisława Moniuszki przy Polskim Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie. Członek krajowych i zagranicznych stowarzyszeń naukowych (…).

W badaniach naukowych koncentruje się na muzyce polskiej XVII-XIX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem twórczości religijnej) dziejach kultury muzycznej Śląska oraz problematyce muzyki liturgicznej po Soborze Watykańskim II.

W roku 2007 otrzymał „Srebrną Piszczałkę” - nagrodę Prymasa Polski „za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce”, w 2016 nagrodę Biskupa Opolskiego „Hyacinthus Opoliensis” za działalność dydaktyczno-muzyczną oraz wkład do rozwoju muzyki sakralnej na Śląsku, a w 2017 Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Listopadowy Wieczór Tumski   Piotr Zaleski. Archiwum organizatorów

Piotr Zaleski – gry na gitarze uczył się w rodzinnym Wrocławiu, gdzie ukończył PSM II stopnia. W latach 1975-1979 studiował w Hochschule für Musik Franz-Liszt w Weimarze; od 1980 wykładowca ówczesnej PWSM, a obecnie Akademii Muzycznej we Wrocławiu. (…)Koncertował jako solista koncertów symfonicznych, kameralista (grając także na lutni) w Polsce, Hiszpanii, Czechach, Niemczech, Holandii, na Węgrzech. Wielokrotnie prowadził kursy mistrzowskie podczas festiwali gitarowych oraz w uczelniach w Polsce i za granicą, był też przewodniczącym lub członkiem jury wielu międzynarodowych konkursów gitarowych w Polsce i za granicą. W 1991 roku stworzył coroczny Międzynarodowy Letni Kurs Gitarowy w Szczawnie Zdroju, który odbywał się do 2007 roku. W 2009 roku założył wraz ze swoimi studentami zespół „Jacaras”, wykonujący muzykę Hiszpanii XVII wieku, w którym gra na timple canario. Konsultant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Listopadowy Wieczór Tumski   Piotr Łykowski. Archiwum organizatorów

Piotr Łykowski w latach 1970-1988 był chórzystą Poznańskich Słowików Stefana Stuligrosza. W roku 1989 ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Doskonalił swe umiejętności na wielu kursach interpretacyjnych i mistrzowskich w kraju i za granicą. Ma na swym koncie ponad 1000 występów solowych w całej niemal Europie. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyce baroku, głównie kantatowo-oratoryjnej: ma w swoim repertuarze około 150 takich partii. Jest cenionym artystą scen operowych, zrealizował wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych.

Piotr Łykowski jest nauczycielem śpiewu solowego we wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz w PSM II stopnia we Wrocławiu (…) W roku 2004 z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Od września 2013 jest Prezesem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Na kadencję 2016-2020 został ponownie wybrany Dziekanem Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy