Nowy numer 17/2024 Archiwum

Piękno w szczegółach, pamięć w metalu. Medale w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Upamiętniały wielkie wydarzenie, rocznice, jak i czyjeś urodziny, otwarcie linii kolejowej lub budowę kościoła. Wystawa "Współczesność i historia. Medalierstwo europejskie 1800–1889" to przegląd tego, czym żyli ludzie XIX wieku.

To podróż przez to, co dla nich ważne, ale i okazja do podziwiania misternych przedstawień ukazanych na drobnych krążkach metalu.

– Piękno tkwi w szczególe. Na niewielkiej powierzchni przedstawiano często bardzo rozbudowane treści. Zaangażowani w to byli czołowi rzeźbiarze, złotnicy, grawerzy – zauważa Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Medale są wyrazem wiary w to, że to co zostanie „zaklęte w kruszcu”, często cennym, stanie się nieśmiertelne.

– Wystawa prezentuje dzieła z okresu, kiedy medalierstwo stało się sztuką masową – wyjaśnia kuratorka wystawy Magdalena Karnicka. – Wiązał się z tym także rozwój technologiczny. Wystawa pokazuje dzieła najważniejszych artystów tego okresu oraz różnorodność stylów.

Wśród mały arcydzieł jest na przykład medal upamiętniający przepłynięcie przez Rouen statku transportującego szczątki cesarza Napoleona I z Wyspy św. Heleny do Paryża, są medale z okazji rocznicy utworzenia Czeskiej Kasy Oszczędności czy budowy kościoła będącego miejscem pochówku Antonia Canovy.

Upamiętniano wydarzenia z życia władców, urzędników państwowych, dowódców wojskowych, naukowców, właścicieli fabryk i artystów, ale także zamawiane były medale w związku z wydarzeniami życia „zwykłych” ludzi – narodzin, chrztów, ślubów. W medalach znajdowały swój ślad zawierane sojusze, wnoszone budowle, rocznice instytucji. Często powstawały komitety doprowadzające do wybicia medalu z jakiejś okazji.

Ekspozycji towarzyszy wielki, dwutomowy katalog zbiorów medalierskich Muzeum Narodowego we Wrocławiu – owoc 8-letniej pracy kuratorki wystawy. W placówce znajduje się ponad 2 tys. medali, wykonanych przez wybitnych medalierów i rzeźbiarzy XIX-wiecznych – austriackich, belgijskich, czeskich, duńskich, francuskich, holenderskich, niemieckich, polskich, rosyjskich, szwajcarskich, szwedzkich, angielskich i włoskich.

Wystawę można oglądać do 26 stycznia.

Piękno w szczegółach, pamięć w metalu. Medale w Muzeum Narodowym we Wrocławiu   Anton Scharff, Medal upamiętniający 50. rocznicę utworzenia Czeskiej Kasy Oszczędności oraz ufundowanie Rudolfinum w Pradze, 1875 r. Archiwum Muzeum Narodowego we Wrocławiu
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy