Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Koronawirus i liturgia. W Wielki Tydzień z Liturgią Godzin

Nie możesz uczestniczyć bezpośrednio w liturgii w kościele? Może warto - oprócz korzystania z różnych transmisji - włączyć się w swoim domu w modlitwę Liturgią Godzin? Zasmakować w psalmach, wejść w wielki nurt modlitwy Kościoła, w której Chrystus włącza nas niejako w swoją rozmowę z Ojcem.

Nie jest ona zarezerwowana tylko dla osób duchownych, a dostęp do niej obecnie jest o wiele łatwiejszy niż dawniej. Nie trzeba już koniecznie nabywać grubych tomów brewiarza – choć Kościół zaleca korzystanie z prawdziwej księgi liturgicznej, co ma swoje obiektywne dobre strony.

– W dobie ograniczonego dostępu do Eucharystii Kościół ma szansę na nowo odkrywać rolę Liturgii Godzin, która po reformie liturgicznej Soboru Watykańskiego II stała się bardziej powszechna przez dostęp do niej w językach narodowych, stała się modlitwą nie tylko osób konsekrowanych, ale całego Ludu Bożego – zauważa ks. dr hab. Dominik Ostrowski z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, konsultor Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Wyjaśnia, że jest to starożytna modlitwa psalmami i tekstami z Pisma Świętego, zrodzona z tradycji biblijnej, a bezpośrednio oparta na wezwaniu samego Jezusa, aby „zawsze się modlić i nigdy nie ustawać” (Łk 18, 1, por. Ogólne Wprowadzenie do Liturgii Godzin 10).

– W pewnym sensie jest ona „modlitwą nieustanną”. W tradycji powstał symboliczny zwyczaj stawania do modlitwy 7 razy dziennie, w nawiązaniu do słów psalmisty „Siedem razy na dzień Cię wysławiam” (Ps 119, 164), przy czym liczba siedem oznacza faktycznie „zawsze” – wyjaśnia. – Nie bez powodu Kościół lubi tę siódemkę i do dzisiaj Liturgia Godzin to istotnie w pełnym wymiarze siedem modlitw, oddzielonych od siebie mniej więcej okresem trzech godzin: a więc Jutrznia o świcie (ok. 6.00), Modlitwa Przedpołudniowa (ok. 9.00), Południowa (ok. 12.00), Popołudniowa (ok. 15.00), Nieszpory (ok. 18.00), Kompleta (ok. 21.00) oraz Godzina Czytań jako nocna modlitwa czuwania lub odmawiana w dowolnym czasie w ciągu dnia.

Rytm dzisiejszego świata różni się od starożytnego, dlatego podane godziny zegarowe są tylko pewną wskazówką orientacyjną. Ktoś, kto nie jest zobowiązany do odmawiania LG (np. jako ksiądz), może oczywiście wybrać sobie jakąś część spośród całego jej bogactwa.

Ks. D. Ostrowski podkreśla związek Liturgii Godzin z Eucharystią. – W pewnym sensie jest ona „Eucharystią rozciągniętą na cały dzień” – mówi. – Ta szczególna modlitwa Kościoła jest liturgią, w której lud wierny koncentruje się na darach Eucharystii nie będąc na niej bezpośrednio. W OWLG (nr 12) czytamy, że Liturgia Godzin rozciąga na poszczególne pory dnia uwielbienie i dziękczynienie oraz wspomnienie tajemnic zbawienia, modlitwę błagalną i przedsmak niebieskiej chwały dany nam w Eucharystii, będącej ośrodkiem i szczytem całego życia wspólnoty chrześcijańskiej. Liturgia Godzin najlepiej przygotowuje do owocnego sprawowania Eucharystii i ożywia odpowiednie usposobienie; budzi wiarę, nadzieję, miłość, pobożność i ducha ofiary.

Tłumaczy, że poszczególne modlitwy Liturgii Godzin (inaczej godziny kanoniczne) są jak wieniec otaczający misterium Eucharystii – do niego kierują uwagę i od tego misterium czerpią treści. Widać to w antyfonach do psalmów i pieśni, które często są cytatami z tekstów Mszy św. z danego dnia. Taka modlitwa ma uświęcić poszczególne pory dnia.

– Warte uwagi jest również to, że Kościół każdego dnia zgodnie z najstarszą tradycją, opisaną w starożytnym dokumencie z II w. pt "Didache", odmawia trzykrotnie Modlitwę Pańską: podczas Jutrzni, Eucharystii i Nieszporów – mówi. To znów ukazuje, jak ściśle te dwie liturgie (Eucharystia i Liturgia Godzin) są ze sobą powiązane.

Teksty Liturgii Godzin znajdziesz m.in. na stronie www.brewiarz.pl, w aplikacji „Pismo Święte”. Niektóre części Liturgii Godzin są odmawiane podczas Triduum Paschalnego w katedrze wrocławskiej (można dołączyć poprzez kanał YouTube). W modlitwę można się włączyć każdego dnia także np. poprzez Radio Maryja: 

Niedziela Palmowa: 06.50 – Jutrznia, 14.00 – Modlitwa Popołudniowa, 17.30 – Nieszpory, 23.35 – Kompleta; Wielki Czwartek: 07.00 – Godzina Czytań i Jutrznia, 14.10 – Modlitwa Popołudniowa, 17.40 – Nieszpory; Wielki Piątek i Wielka Sobota: 07.00 – Godzina czytań i Jutrznia, 14.10 – Modlitwa Popołudniowa, 17.40 – Nieszpory, 23.35 – Kompleta; Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny: 06.50 – Jutrznia, 14.00 – Modlitwa popołudniowa, 17.30 – Nieszpory, 23.35 – Kompleta. Godziny modlitwy na wszystkie dni Wielkiego Tygodnia zobacz TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy