Nowy numer 17/2024 Archiwum

Trzebnica. Urodziny założyciela salwatorianów

Salwatorianie świętują 16 czerwca rocznicę urodzin o. Jordana, założyciela zgromadzenia. Tego dnia przy grobie św. Jadwigi Śląskiej o 18.30 w Trzebnicy zostanie odprawiona uroczysta Msza św. Modlitwą zostanie otoczony także ks. Piotr Filas SDS, kustosz sanktuarium.

O. Franciszek Maria od Krzyża Jordan (1848-1918) urodził się w wiosce Gurtweil w Niemczech.

Po przyjęciu święceń kapłańskich 21 lipca 1878 r. na polecenie swojego biskupa przeniósł się do Rzymu, gdzie uczył się wielu języków - syryjskiego, armeńskiego, koptyjskiego, arabskiego, hebrajskiego i greckiego. W czasie pobytu w Ziemi Świętej i w Libanie - pod wpływem słów Ewangelii „A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa (J 17,3)” - umocnił się w się w przekonaniu, że jest powołany do założenia ruchu apostolskiego.

Po powrocie do Rzymu rozpoczął realizację zamierzeń. Starał się zgromadzić w „Apostolskim Towarzystwie Nauczania” (później noszącym nazwę „Katolickie Towarzystwo Nauczania”) katolików w różnych grupach: przede wszystkim chrześcijańskich rodziców, nauczycieli i wychowawców, których zadaniem będzie przekazywanie wiary, uczonych, którzy powinni jej bronić, a nawet dzieci. Jednocześnie postanowił powołać do życia wspólnoty mężczyzn i kobiet, żyjących radami ewangelicznymi. Wkrótce przekształcił te wspólnoty w zgromadzenia zakonne.

W 1888 r. założył zgromadzenie Sióstr Salwatorianek z Teresą von Wuellenweber, czczoną dzisiaj jako bł. Maria od Apostołów. W 1893 roku nadał swoim wspólnotom zakonnym nazwy: „Towarzystwo Boskiego Zbawiciela” i „Kongregacja Sióstr Boskiego Zbawiciela”. Podstawowy ideał o. Franciszka Marii od Krzyża Jordana wyrażają jego słowa: „Wszystko dla większej chwały Bożej i dla zbawienia dusz”; uważał że należy głosić wszystkim Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela świata, używając wszystkich możliwych i godziwych sposobów i środków.

Po ciężkiej chorobie zmarł w domu opieki w Tafers, niedaleko Fryburga w Szwajcarii, 8 września 1918 roku.

Najprawdopodobniej wkrótce założyciel salwatorianów zostanie beatyfikowany.

Positio dotyczące cudu za wstawiennictwem o. Jordana zostało przedłożone pod osąd kardynałów i biskupów, członków Kongregacji ds. Świętych. Jeśli kardynałowie i biskupi zatwierdzą cud, sprawa zostanie przedstawiona Ojcu Świętemu. Gdy on zdecyduje się ostatecznie ją zatwierdzić, wówczas poleci Kongregacji opublikowanie dekretu o cudzie i przygotowanie samej beatyfikacji.

*

W archidiecezji wrocławskiej salwatorianie otworzyli pierwszą placówkę w 1930 r. Był to dom dla formacji zakonnej w Heinzendorf (obecna Bagno); przybywali tu kandydaci z niemalże całej Europy. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 r. dom w Bagnie przejęli Salwatorianie Prowincji Polskiej. W 1946 r. otwarli tu nowicjat, który z małą przerwą, funkcjonuje do dnia dzisiejszego oraz w 1953 r. Wyższe Seminarium Duchowne – od 1993 r. afiliowane do Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Absolwenci WSD w Bagnie pracują obecnie w wielu krajach Europy, w Afryce (Tanzania), Ameryce Północnej i Południowej, w Azji (Filipiny), Australia.

Aktualnie Salwatorianie posługują w następujących parafiach w Archidiecezji Wrocławskiej: Bagno, Dobroszyce, Koczurki, Oborniki Śl. (2 parafie), Siekierowice, Trzebnica, Wszemirów, Wysoki Kościół. Nadto księża ze wspólnoty we Wrocławiu przy al. Jana Matejki 4 angażują się w duszpasterstwo nadzwyczajne i pracę naukową. Kilku księży posługuje jako kapelani u sióstr lub w szpitalach.

W 1945 r. salwatorianie rozpoczęli posługę duszpasterską w sanktuarium św. Jadwigi. Przez długie lata proboszczem, kustoszem i dziekanem był ks. Wawrzyniec Bochenek (1915-1996), który przybył do Trzebnicy 25 sierpnia 1945 r. i pozostał tu do swojej śmierci, 30 stycznia 1996 r.

Rocznica urodzin Założyciela zbiega się w tym roku z 50. rocznicą urodzin aktualnego (od lipca 2019 r.) przełożonego wspólnoty zakonnej salwatorianów, proboszcza i kustosza Międzynarodowego Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, ks. Piotr Filasa (ur. 16 czerwca 1970 r. w Rabce).

Msza św. 16 czerwca będzie ona transmitowana przez Telewizję Wzgórz Trzebnickich. Wcześniej o godz. 18.00 będzie transmitowana nowenna do św. Jadwigi w intencji rodzin połączona z błogosławieństwem małżonków relikwiami św. Jadwigi (istnieje możliwość przesyłania intencji na żywo w trakcie trwania transmisji).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy