Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wybory prezydenckie w pandemii. Jakie obostrzenia? Ile osób może głosować na Dolnym Śląsku?

W maseczce, ale niekoniecznie ze swoim długopisem. System głosowania oczywiście pozostał ten sam, jednak warto przypomnieć, że wciąż obowiązują nas konkretne restrykcje związane z epidemią koronawirusa.

Jeszcze niedawno na Dolnym Śląsku pojawił się problem chętnych do pracy w komisjach wyborczych. Na szczęście udało się zorganizować wszystkie punkty.

We Wrocławiu będzie 312 komisji obwodowych, które liczyć będą od 3 do 8 osób. Łącznie ponad 1800 osób. Na całym Dolnym Śląsku powołano 1947 komisji wyborczych

Uprawionych do głosowania w naszym województwie jest 2 miliony 266 tysięcy 222 osoby, co daje około 7 procent uprawionych wszystkich Polaków. Dolny Śląsk  względem liczebności wyborców zajmuje piąte miejsce spośród wszystkich 16 województw. W samym Wrocławiu głosować może 477 828 osób. Chęć do głosowania korespondencyjnego wyraziło ponad 3800 osób

Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Wszędzie obowiązywać będą zasady zachowania bezpieczeństwa sanitarnego. Po pierwsze, w samym lokalu musimy zachować 2 metry odstępu od innych osób, powinniśmy mieć zakryte usta i nos maseczką i stosować się do wyznaczonych specjalnymi żółto-czarnymi taśmami ścieżek.

Podczas pobierania kart do głosowania zostaniemy poproszeni przez członków obwodowej komisji wyborczej o okazanie dokumentu ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport) oraz o zdjęcie maseczki i odsłonięcie twarzy w celu identyfikacji. Odbiór kart poświadcza się standardowo podpisem.

Członkowie obwodowych komisji wyborczych zostaną wyposażeni w odpowiednią ilość jednorazowych rękawic ochronnych, płynu do dezynfekcji rąk, maseczek medycznych i przyłbic. 

Własne długopisy nie będą wymagane, przed wejściem umieszczone zostaną dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, a w lokalu wyborczym będzie mogło jednocześnie przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe, z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych.

Co najmniej 6 razy w ciągu dnia wyborczego, powierzchnie klamek, urn wyborczych, blatów stołów, uchwytów, włączników światła i innych przedmiotów mają być przemywane płynem do dezynfekcji.

Dodatkowo osoby z niepełnosprawnościami, chcące wziąć udział w wyborach, o pomoc w dotarciu do konkretnego lokalu wyborczego mogą poprosić także miejskiego przewoźnika. MPK zgłoszenia przyjmuje przez infolinię. Telefony będą przyjmowane do czwartku, 25 czerwca, do godziny 21.

Zachęcamy każdego uprawnionego do głosowania. Przy tej okazji przypominamy tekst o 100-letniej wrocławiance, sanitariuszce powstania warszawskiego, która mimo swojego sędziwego wieku i różnych dolegliwości spełnia swój obywatelski obowiązek!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy