powrót
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 46/2025
    GN 46/2025 Dokument:(9491720,Błogosławieni ubodzy)
  • GN 45/2025
    GN 45/2025 Dokument:(9483911,Nie do opowiedzenia)
  • GN 44/2025
    GN 44/2025 Dokument:(9477129,O szarej godzinie)
  • Historia Kościoła (12) 06/2025
    Historia Kościoła (12) 06/2025 Dokument:(9471760,Sobór sprawił, że ludzie znowu zaczęli mieć pytania do Kościoła. Edytorial nowego wydania)
  • GN 43/2025
    GN 43/2025 Dokument:(9469044,Rodzina – sens i stabilność)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Nigdy w życiu nie rozstawaj się ze słowem Bożym
Nigdy w życiu nie rozstawaj się ze słowem Bożym  
Nałożenie rąk biskupa na głowę diakona to kulminacyjny moment święceń. Diakon uświęcony przez nałożenie rąk, które pochodzi od Apostołów będzie pełnić dzieła miłosierdzia w imieniu biskupa. Maciej Rajfur /Foto Gość

Nigdy w życiu nie rozstawaj się ze słowem Bożym przejdź do galerii

Po 7 latach formacji w Karmelu br. Bogusław Wielgoszewski przyjął we Wrocławiu święcenia diakonatu z rąk bp. Jacka Kicińskiego CMF

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

|

GOSC.PL

dodane 03.10.2020 16:08
0

Uroczystość odbyła się w parafii pw. Opieki św. Józefa, gdzie pierwszy raz w historii przeprowadzono święcenia diakonatu. 

W homilii bp Jacek mówił, że powołanie jest wielkim darem i tajemnicą. Jezus powołuje diakonów i kapłanów po to, aby tu na ziemi kontynuowali Jego misję. A Jezus nie przyszedł po to, aby mu służono, lecz aby służyć. Dlatego powołanie to forma ofiarowania życia.

- Dzisiaj staniesz się sługą Jezusa Chrystusa. Jesteś powołany do tego, by służyć Bogu poprzez głoszenie Jego słowa, poprzez posługę przy ołtarzu i dyspozycję dla ludzi potrzebujących – bądź sługą miłosierdzia - zachęcał bp Kiciński.

W czasie obrzędu święceń diakonatu biskup przekazał diakonowi księgę Ewangelii.

- To, że jest się dzisiaj kapłanem czy biskupem, to nie znaczy, że przestaje się być diakonem. Każdy z nas jest diakonem. Księga Ewangelii ma stać się dla ciebie księgą życia i szkołą miłości. Bardzo cię proszę, nigdy w życiu nie rozstawaj się ze Słowem Bożym. Bo inaczej człowiek zaprzyjaźnia się ze słowem ludzkim, a wtedy myśli, patrzy i żyje po ludzku - uczulał kaznodzieja.

Święcenia diakonatu br. Bogusława Wielgoszewskiego, karmelity bosego

Foto Gość DODANE 03.10.2020 AKTUALIZACJA 04.10.2020

Święcenia diakonatu br. Bogusława Wielgoszewskiego, karmelity bosego

​ZOBACZ ZDJĘCIA: W parafii karmelitańskiej pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu z rąk bp. Jacka Kicińskiego CMF br. Bogusław Wielgoszewski od Ducha Świętego przyjął święcenia diakonatu.  

Jak podkreślił, gdy Słowo Boże będzie w centrum życia diakona, wówczas będzie wierzył, nauczał i służył. Wiara rodzi się ze słuchania słowa Bożego. Wiara zakłada konkretny styl życia. Wiara bez uczynków jest martwa, jest wiarą deklaratywną, a tu potrzeba czegoś więcej. Wiara to świadomość obecności Boga w moim życiu.  

- Jeśli będziesz wierzył w Jezusa Chrystusa, zawsze będziesz pragnął dzielić się Jego miłością w innymi. Przypominaj dzisiejszemu człowiekowi o głównych prawdach wiary, a pierwsza z nich brzmi: jest jeden Bóg. Napominaj tych, którzy błądzą. Mów prawdę, ale ogrzaną w sercu, z miłością - zachęcał bp Jacek.

Dzisiaj w świecie, w którym żyjemy, potrzeba autentycznego przekazu wiary, a nie osobistych refleksji nad przeżywaną wiarą. Stół słowa Bożego jest po to, aby głosić Chrystusa, a nie siebie. Z wiary i dzielenia się Słowem Bożym rodzi się postawa miłosierdzia. Ojciec Święty Franciszek bardzo często przypomina nam wszystkich, że tego, co najbardziej potrzebuje dzisiejszy człowiek, to miłosierdzia.

- Miłosierdzie to czynna miłość, która staje się twórczą obecnością. Dzisiejszy człowiek żyje pod presją spraw koniecznych, brakuje mu czasu, by się zatrzymać i dokonać refleksji. Dlatego panuje głód obecności, więzi międzyludzkich oraz ich głębi. Brakuje słów: „Jesteś mi potrzebny”, „Jesteś dla mnie kimś ważny”, „Jesteś moim przyjacielem”. Posługa miłosierdzia to obecność przy każdym człowieku, ale w sposób szczególny przy chorych, ubogich, biednych i bezdomnych - nauczał biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Postawił diakonowi słowa z dzisiejszej Ewangelii:

Widziałem Szatana, który spadł z nieba jak błyskawica. Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednakże nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie

- Nasze życie to pielgrzymka i nie chodzi o to, byśmy dobrze wypadli w oczach ludzi, ale by zapisywać swoje imię w niebie. Jeśli człowiek właściwie ustawi hierarchię wartości, to żadna wichura nie ruszy jego domu, bo zbudowany będzie na skale - przekonywał bp Kiciński.

I na koniec dodał: - Niech dobry Bóg cie błogosławi, a święci Karmelu towarzyszą na drodze do świętości. Niech św. Józef, patron tej parafii, stanie się patronem bliskim twemu sercu.

1 / 1
Święcenia diakonatu br. Bogusława Wielgoszewskiego, karmelity bosego

Foto Gość DODANE 03.10.2020 AKTUALIZACJA 04.10.2020

Święcenia diakonatu br. Bogusława Wielgoszewskiego, karmelity bosego

​ZOBACZ ZDJĘCIA: W parafii karmelitańskiej pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu z rąk bp. Jacka Kicińskiego CMF br. Bogusław Wielgoszewski od Ducha Świętego przyjął święcenia diakonatu.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BOGUSŁAW WIELGOSZEWSKI
  • BP KICIŃSKI
  • DIAKONAT
  • KARMEL
  • KARMELICI BOSI
  • ŚWIĘCENIA DIAKONATU

Polecane w subskrypcji

  • Mord i chwała. Kim byli salezjanie, na których beatyfikację zezwolił Leon XIV?
    • Kościół
    • Przemysław Kucharczak
    Mord i chwała. Kim byli salezjanie, na których beatyfikację zezwolił Leon XIV?
  • Dusze czyśćcowe – nasi czekający przyjaciele. Jak im pomóc?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Dusze czyśćcowe – nasi czekający przyjaciele. Jak im pomóc?
  • „To jest przyodziewanie człowieka we wspaniałość”. Rzeczy ostateczne: Czyściec
    • Rozmowa
    • Jarosław Dudała
    „To jest przyodziewanie człowieka we wspaniałość”. Rzeczy ostateczne: Czyściec
  • Przez żołądek do serca. Ponad 3 miliony posiłków rocznie przygotowuje Caritas Polska dla potrzebujących
    • Światowy Dzień Ubogich
    • Marcin Jakimowicz
    Przez żołądek do serca. Ponad 3 miliony posiłków rocznie przygotowuje Caritas Polska dla potrzebujących
  • Matka nie konkuruje z Synem. O czym mówi najnowsza nota Watykanu o Maryi?
    • Kościół
    • ks. Tomasz Jaklewicz
    Matka nie konkuruje z Synem. O czym mówi najnowsza nota Watykanu o Maryi?
  • Ks. Mirosław Tosza: Ubóstwo zaprasza nas do relacji. Tym, co je zabija, jest poczucie sytości, tego, że nie potrzebujemy się nawzajem
    • Rozmowa
    • Marcin Jakimowicz
    Ks. Mirosław Tosza: Ubóstwo zaprasza nas do relacji. Tym, co je zabija, jest poczucie sytości, tego, że nie potrzebujemy się nawzajem
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • ESM
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL