Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Mówiący milczeniem. Ze św. Józefem w kościele uniwersyteckim we Wrocławiu

W roku poświęconym św. Józefowi 19 dnia każdego miesiąca w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus - gdzie znajduje się kaplica dedykowana Opiekunowi Zbawiciela - można uczestniczyć w Mszy św. wotywnej ku czci świętego i bliżej go poznawać. Wierni odmawiają również litanię do św. Józefa.

W styczniu ks. Arkadiusz Krziżok, proboszcz parafii, zwrócił uwagę na milczenie św. Józefa – milczenie, które… przemawia, zgodnie z wydaną w powojennych latach książką „Głos mówiącego milczeniem” [autorstwa Teresy Dmochowskiej].

– Na kartach Ewangelii św. Józef milczy. Nie zachowało się ani jedno jego słowo, które zostałoby zapisane. Jestem przekonany, że wypowiedział w swoim życiu wiele słów, a na pewno wypowiadał jedno słowo, bardzo bliskie nam – na pewno wypowiadał imię „Jezus”, bo przecież był opiekunem Syna Bożego – zauważył kapłan.

Mówiący milczeniem. Ze św. Józefem w kościele uniwersyteckim we Wrocławiu   Obraz św. Józefa pochodzi z XVIII w. Agata Combik /Foto Gość

Podkreślił, że zapewne św. Józef odegrał ważną rolę 8. dnia po narodzinach Zbawiciela, gdy Dziecię było obrzezane i gdy nadano Mu imię (m.in. ta scena jest wyobrażona w obrazie ołtarza głównego kościoła uniwersyteckiego). To było zadanie, które należało do ojca, a Józef był przybranym ojcem Chrystusa. Zapewne stwierdził: „Jezus będzie Mu na imię”.

Mówiący milczeniem. Ze św. Józefem w kościele uniwersyteckim we Wrocławiu   Nad żłóbkiem Jezusa rozlega się nie tylko śpiew aniołów, głos pasterzy, słowa Mędrców, ale również głos mówiącego w milczeniu św. Józefa - mówił ks. Arkadiusz Krziżok. Agata Combik /Foto Gość

Maryja powiedziała Bogu swoje „tak” w czasie Zwiastowania, Jezus – w Ogrodzie Oliwnym. – Józef nie wyrzekł ani jednego słowa, ale swoje „tak” powiedział całym swoim życiem, wieloma uczynkami – zauważył ks. Arkadiusz, dodając że Ewangelista Mateusz trzy razy mówi o milczącym realizowaniu Bożej woli przez Józefa, o jego posłuszeństwie: Uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.

Mówiący milczeniem. Ze św. Józefem w kościele uniwersyteckim we Wrocławiu   Fresk na sklepieniu w kaplicy ukazujący sen św. Józefa. Agata Combik /Foto Gość

Jezusowe „tak” zaprowadziło Go na krzyż, „tak” Maryi zawiodło Ją pod krzyż Jezusa, a „tak” św. Józefa kazało mu uciekać do Egiptu, znosić prześladowania, chronić Zbawiciela przed śmiercią.

– Dzięki postaci św. Józefa nad żłóbkiem Jezusa rozlega się nie tylko śpiew aniołów, głos pasterzy, słowa Mędrców, ale również głos mówiącego w milczeniu św. Józefa, który wobec tych wielkich, tajemniczych Bożych dzieł zachowuje z jednej strony pełne dyskrecji i wiary milczenie, ale z drugiej strony zaś pełną gotowość do czynienia tak, jak mu poleci anioł Pański, do wypełniania woli Bożej – mówił ks. A. Krziżok. – Jak wielka to wiara. Można porównać ją do wiary Abrahama, który uwierzył wbrew nadziei.

Co mówi milczący głos nad żłóbkiem? – Wobec Boga, który wzywa, powołuje, ważniejsze są czyny aniżeli słowa – dodał. – Bez słów można zostać świętym, ale bez czynów nie da się tego zrobić.

Mówiący milczeniem. Ze św. Józefem w kościele uniwersyteckim we Wrocławiu   19 dnia miesiąca po Mszach św. w kościele uniwersyteckim odmawiana jest Litania do św. Józefa. Można dokładnie obejrzeć podświetloną kaplicę ku czci świętego. Agata Combik /Foto Gość Mówiący milczeniem. Ze św. Józefem w kościele uniwersyteckim we Wrocławiu   Anioł nakazał Józefowi nadać Dziecięciu imię "Jezus". Agata Combik /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy