Nowy numer 13/2024 Archiwum

Otwarcie wystawy "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia" w Trzebnicy

Na placu przed bazyliką św. Jadwigi Śląskiej wrocławski IPN wraz z fundacją Obserwatorium Społeczne zainaugurowali wystawę pt. "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia".

Ekspozycję skomponowano zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła – „gramatyka życia”, zarówno jednostek jak i całych społeczności.

– Jan Paweł II jak i prymas Stefan Wyszyński odcisnęli w Trzebnicy swój ślad. Tych wielkich Polaków łączy postać św. Jadwigi Śląskiej. Ewangelia miłosierdzia, którą głosiła księżna Jadwiga, była bliska sercu papieża i prymasa. Cytat w oparciu o który powstał tytuł wystawy, jest mi szczególnie bliski. Jan Paweł II mówił o alfabecie wiary, poświęceniu, służbie i miłości, wskazał nam pojęcia, które znamy wszyscy i w oparciu o które możemy budować gramatykę życia. Musimy do tego alfabetu wrócić i na nowo się go nauczyć. A nauczycielami na tej drodze niech będą papież Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński – mówił Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy.

Podkreślił, że Wyszyński jak i Wojtyła odwiedzili po kilka razy miasto św. Jadwigi. Tym, którym będą oglądać wystawę, życzył prawdziwych poruszeń serca.

– W przededniu beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego chcemy przypomnieć myśli i słowa Wyszyńskiego oraz Wojtyły, które stały się wyznacznikiem drogi do prawdy i wolności człowieka. To wspaniała okazja, by pokazać szczególną rolę Prymasa Tysiąclecia, charyzmatycznego przywódcy całkowicie oddanym misji duszpasterskiej – mówiła Katarzyna Pawlak-Weiss z wrocławskiego IPN-u.

– Dlaczego dolnośląski etap wystawy rozpoczyna się w Trzebnicy? To w tym mieście w 1945 roku zaczęło się na Dolnym Śląsku polskie życie. Wrocław był wtedy zburzony. Administrator apostolski dla Dolnego Śląska ks. inf. Karol Milik w bazylice trzebnickiej odbył swój ingres. Dlatego inaugurujemy tę inicjatywę w tym miejscu – stwierdził ks. prof. Grzegorz Sokołowski z Obserwatorium Społecznego.

Dodał, że wystawa będzie zmieniać swoją lokalizację, wędrując po Dolnym Śląsku, aby przesłanie dwóch wielkich Polaków trafiło do jak największej liczby ludzi. Każda parafia dolnośląska, która chciałaby prezentować tę ekspozycję na swoim terenie, może zgłosić się do Obserwatorium Społecznego. Na razie plansze będą stały w Trzebnicy do 18 maja.

- To wystawa do refleksji indywidualnej, ale także społecznej. Są tam myśli, które pomogą nam kształtować refleksję o historii naszej ojczyzny, narodu i pojednania - mówił ks. prof. Sokołowski.

– Ciągle na nowo przypominamy poprzez takie akcje, kim byli ci wielcy ludzie, ci wielcy Polacy w życiu naszej ojczyzny i nie tylko. W czasie pandemii mogą stać się konkretnym drogowskazem – oświadczył ks. Piotr Filas SDS, kustosz bazyliki trzebnickiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy