Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wystawę poświęconą Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej oglądać można na Karłowicach

Wystawa pt. "HOMO VIATOR" poświęcona jest czterdziestoleciu Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasna Górę. Do 25 czerwca obejrzysz ją przy franciszkańskim kościele pw. św. Antoniego przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu.

Została zrealizowana przez organizatorów Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, w tym Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego "Wawrzyny", we współpracy z Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość" (Centrum Historii Zajezdnia).

Celem dla zespołu przygotowującego wystawę było ukazanie fenomenu, jakim jest pielgrzymowanie, a jednocześnie przedstawienie dziejów Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, która na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy w 1981 roku – przede wszystkim dzięki ks. Stanisławowi „Orzechowi” Orzechowskiemu.

Na ekspozycję składają się 22 plansze, na których zaprezentowano m.in. ponad 180 fotografii, w tym ponad 80 archiwalnych, głównie z lat 80. XX wieku. Ukazana jest na nich pielgrzymkowa codzienność, znaczenie pielgrzymek w latach 80. XX wieku, a także ludzie od lat zaangażowanych w ich organizację.

– Udało nam się dotrzeć do nigdy niepublikowanych zdjęć z pierwszej pielgrzymki z 1981 r., ale też do takich, na których są znane osobistości – mówiła Kamilla Jasińska z CH Zajezdnia, twórczyni wystawy, podczas jej otwarcia w maju przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu.

Na wystawie nie zabrakło także informacji m.in. o trudnych początkach organizacyjnych, przez jakie udało się przebrnąć dzięki nowo powstałej "Solidarności", o ks. Stanisławie Orzechowskim, czyli legendarnym „Orzechu”, głównym przewodniku Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej od początku jej istnienia, a także o znanych – dawniej lub obecnie – wrocławianach idących na Jasną Górę. Pokazano trasę pielgrzymki, wyjaśniając dlaczego Trzebnica z grobem św. Jadwigi Śląskiej jest "po drodze" z Wrocławia do Częstochowy. Dzięki wystawie można także poznać rozmaite zwyczaje pielgrzymkowe i dowiedzieć się, co w pielgrzymkowym slangu oznacza "buda", "szpica", "propaganda" i "trupiarka", a także czym jest "głupawka pielgrzymkowa" najsilniej objawiająca się w okolicach tzw. przeprośnej górki nieopodal Częstochowy.

Przy kościele pw. św. Antoniego można oglądać wystawę do 25 czerwca. Od 27 czerwca do 9 lipca będzie dostępna przy kościele pw. św. Rodziny (ul. Monte Cassino), a następnie na Ostrowie Tumskim – gdzie będzie towarzyszyła pielgrzymom wyruszającym w tym roku na 41. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy