Nowy numer 13/2024 Archiwum

IX Międzynarodowy Festiwal Wokalno-Organowy w Jelczu-Laskowicach

W ramach festiwalu w kościele pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Jelczu-Laskowicach odbędą się cztery koncerty. Pierwszy z nich już w niedzielę 14 sierpnia o 19.00.

Tego dnia wystąpią Aleksandra Podwojska (sopran) i Patryk Podwojski (organy); 28 sierpnia – Sienna Gospel Choir, 11 września – Katarzyna Olszewska – organy, Hornet Quartet – kwartet waltorniowy (Gabriel Czopka, Michał Szczerba, Łukasz Łacny i Piotr Kowalski), 25 września – Łukasz Romanek – pozytyw, kwintet smyczkowy (ks. Jan Kutkowski, Anna Kutkowska, Adam Garnecki, Mariusz Dziundzio, Michał Kubica), Katarzyna Hołysz – sopran, Karolina Sikora – sopran.

Wszystkie koncerty odbywają się o 19.00, wstęp wolny. Organizatorami są Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach, obchodzące swoje 15-lecie, oraz parafia pw. sw. Maksymiliana M. Kolbego. W 2022 r. Jelcz-Laskowice świętuje 35. rocznicę otrzymania praw miejskich.

Organizatorzy wyjaśniają, że festiwal charakteryzować będzie „różnorodność stylów muzycznych, emocji i obsady”, przez co stanie się podróżą przez historię muzyki. Każdy koncert będzie oparty na kompozycjach z różnych epok muzycznych. Usłyszymy utwory średniowieczne, barokowe, romantyczne oraz współczesne.

Program koncertu zaplanowanego na 14 sierpnia:

Improwizacja – Preludium i Fuga w barokowym stylu
J.S. Bach, Ch. Gound – Ave Maria
R. Schumann – 6 etiud kanonicznych op.56 – nr 4, nr 5
F. Durante – Vergin tutto amor
G. Rossini – Crucifixus z tzw. małej mszy
F. Nowowiejski – III część (Epilog) z III symfonii organowej (Lourdzkiej)
L. Vierne – Ave Verum
F. Peeters – Largo op.71 nr 2
L. Luzzi – Ave Maria
Improwizacja – Choral Varie nt. Bogurodzicy
Improwizacja – Toccata w stylu XX w. symfonizmu organowego.

Patryk Podwojski studiował na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku oraz na Universität der Künste w Berlinie. W latach 2015- 2021 pełnił funkcję organisty Archikatedry w Gdańsku – Oliwie. Jest wielokrotnym finalistą i zwycięzcą ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych, uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych organistów. Pełni funkcję prezesa Fundacji Promocji Sztuki im. F. Nowowiejskiego, z którą organizuje szereg festiwali organowych. Jest założycielem i dyrektorem kilku Festiwali w Polsce. W 2017 r. wydał swoją debiutancką płytę, którą nagrał na wielkich organach bazyliki archikatedralnej w Gdańsku – Oliwie. W 2018 r. wspólnie z innymi trójmiejskimi organistami wziął udział w pierwszym na świecie nagraniu wszystkich partit chorałowych D.M. Gronaua, gdańskiego kompozytora i organisty baroku. Jest założycielem i prowadzącym ImPro Akademię, która ma na celu nauczanie i popularyzowanie improwizacji organowej w Polsce.

Aleksandra Podwojska ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. nr 2 im. F. Chopina w Warszawie w klasie gitary. Jest absolwentką studiów magisterskich na Wydziale Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. W swoim repertuarze posiada utwory muzyki dawnej i współczesnej. W 2019 r. debiutowała rolą Zefira w operze ,,Apollo i Hiacynt’’ W. A. Mozarta, wystawionej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Brała czynny udział w spektaklach operowych i projektach artystycznych realizowanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku. Współpracuje z Fundacją Promocji Sztuki im. F. Nowowiejskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy