Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ostateczne rozwiązanie nie może się nigdy powtórzyć

W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uczczono we Wrocławiu pamięć Żydów zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Była to także okazja do edukacji młodzieży.

Na dziedzińcu synagogi Pod Białym Bocianem złożono kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą wrocławskich Żydów wywiezionych do niemieckich obozów zagłady. 

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomina, że w 1942 r. Niemcy zaplanowali eksterminację całego narodu żydowskiego, którą nazwali "ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej". Wcześniej jednak uprawiali propagandę nienawiści, stworzyli maszynę odczłowieczania i pogardy dla drugiego człowieka.

27 stycznia wrocławianie uczcili pamięć ofiar Holokaustu. W uroczystości udział wzięli: przewodnicząca i przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, pełnomocnik wojewody ds. kombatantów i osób represjonowanych, wicekonsul Węgier we Wrocławiu, przedstawiciel ośrodka "Pamięć i Przyszłość", duchowni Dzielnicy Czterech Świątyń oraz młodzież szkolna.

- Żeby śmierć kobiet, dzieci i mężczyzn brutalnie zamordowanych nie poszła na marne, z tej tragedii powinniśmy wyciągnąć lekcję - do czego prowadzą nienawiść, obojętność, pogarda dla drugiego człowieka. To jest najważniejsze, bo historia lubi się powtarzać. Nie możemy pozwolić na takie sytuacje, jak w Kaliszu, gdzie stoi tłum ludzi i skanduje: "Śmierć Żydom!". Dlaczego nikt nie reaguje na wygłaszanie antysemickich haseł? Jeżeli będziemy milczeć, takie tragedie, jak II wojna światowa, mogą się powtarzać. Nie bądźmy obojętni. Nie zgadzajmy się na to, bo zanim się zorientujemy, to następny Auschwitz spadnie nam z nieba - mówiła pod tablicą Klara Kołodziejska-Połtyn, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Przystanku Historia IPN Wrocław przy ul. Długosza 48 wykład dla młodzieży szkolnej pt. "Zagłada na ziemiach okupowanej Polski" wygłosił dr Michał Siekierka. Pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN opowiadał uczniom I LO we Wrocławiu, jak doszło do zagłady prawie sześciu milionów Żydów europejskich, w tym trzech milionów obywateli polskich.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto uchwalone 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. KL Auschwitz-Birkenau stał się narzędziem terroru wobec ludności krajów podbitych, źródłem taniej siły roboczej, a także miejscem masowej zagłady. Ten obóz to symbol Holokaustu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy