• facebook
 • rss
 • Ul. Gierka, czyli szybsi niż Warszawa

  Ks. Rafał Kowalski

  dodane 04.01.2013 13:20

  Po głośnym pomyśle SLD ustanowienia roku 2013 rokiem Edwarda Gierka stwierdzamy, że parlamentarzyści spóźnili się o 10 lat. Wyprzedziła ich wioska na Dolnym Śląsku.

  W latach 90. w większości dolnośląskich miast zmieniono nazwy wielu ulic i placów. Kto jeszcze pamięta, że dzisiejsza ulica Krupnicza we Wrocławiu to dawna Marcelego Nowotki, a pl. Św. Macieja miał kiedyś „za patrona” Fryderyka Engelsa? O ile jeszcze nie dziwi fakt, iż na naszym terenie mimo wszystko można spotkać swoistego rodzaju relikty minionej epoki, takie jak osiedle XXV-lecia PRL w Bielawie czy ulice Świerczewskiego w kilku miejscowościach, o tyle dziwne jest to, kiedy nazwiskiem osoby kojarzonej z dawnym systemem, nazwana została ulica w wolnej Polsce.

  Mowa o niewielkiej wsi Smardzów, leżącej w gminie Siechnice. Tam w 2002 r. jednej z ulic nadano imię Edwarda Gierka. Jak mówi dzisiejszy sołtys Edward Skiba, nastąpiło to na wniosek części mieszkańców. – Nie byłem wtedy sołtysem i nie miałem żadnego wpływu na tę decyzję. Moim staraniem przy wjeździe do wsi stanęła tablica z naszym symbolem oraz napisem: „Szczęść Boże. Smardzów wita”, a przy wyjeździe: „Z Bogiem. Smardzów żegna” – tłumaczy, dodając, że próba zmiany nazwy, kilka lat temu podzieliła mieszkańców.

  Czyżby kolejne efekty reformy oświaty i nauczania historii w polskich szkołach?   

  Towarzysz Gierek sąsiaduje w Smardzowie m.in. z Mikołajem Rejem   Towarzysz Gierek sąsiaduje w Smardzowie m.in. z Mikołajem Rejem Ks. Rafał Kowalski/GN

  O okolicznościach nadania nazwy ulicy w Smardzowie oraz innych reliktach dawnej epoki na Dolnym Śląsku już niedługo w papierowym wydaniu „Gościa”


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół