Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa odbędą się na Dolnym Śląsku po raz czwarty. Impreza zatacza coraz szersze kręgi i już dwa razy miała swoją ukraińską odsłonę. W tym roku Noce Kościołów u naszych wschodnich sąsiadów odbywają się przez cały ten tydzień, do 16 czerwca. W naszym regionie kultury na najwyższym poziomie będzie można zaczerpnąć w od 21 do 24 czerwca. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Radio Rodzina.
Bardzo bogaty jest program tegorocznej edycji "Nocy Kościołów". Na zainteresowanych czeka szereg wykładów, paneli dyskusyjnych, wystaw, przedstawień oraz muzyczne koncerty o bardzo zróżnicowanym charakterze. Zachęcamy, by wykorzystać również możliwość odwiedzenia i zobaczenia miejsc, które zwykle nie są dostępne dla publiczności. Poniżej prezentujemy wybrane punkty programu dotyczący stolicy Dolnego Śląska (chronologicznie). Szczegółowe informacje o wydarzeniach poza Wrocławiem oraz listę obiektów, które można bezpłatnie odwiedzić w czasie trwania Nocy Kościołów można znaleźć na stronie www.nocekosciolow.pl.
1) Msza św. w kościele pw. św. Ducha ul. Bardzka 2/4, godz. 18.
Po Eucharystii panel dyskusyjny pt.: „Jak być dziś mamą i dobrze wychować dzieci?”
Paneliści: Elżbieta Łozińska – doradca pedagogiczno-psychologiczny, Joanna Potocka - Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z nas”, Antonina Krzysztoń - wokalistka
Wprowadzenie i moderator: Marta Wilczyńska – Radio Rodzina
Po panelu koncert Antoniny Krzysztoń pt.„Światło w ciemności”
Antonina Krzysztoń zadebiutowała wraz z Andrzejem Wyrzykowskim w 1980 r. na Festiwalu Piosenki Zakazanej w Hali Oliwii w Gdańsku. Ten debiut zaowocował współpracą z kabaretem „Pod Egidą”. Po ogłoszeniu stanu wojennego zaczęła występować nieoficjalnie w mieszkaniach prywatnych, kościołach i wybranych klubach studenckich. W drugim obiegu ukazały się jej trzy pierwsze wydawnictwa (na kasetach magnetofonowych). W 1983 r. otrzymała nagrodę główną na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz główną nagrodę FAMA. W latach 1984 – 92 współpracowała z gitarzystą Markiem Wallawenderem, będącym także aranżerem jej utworów. Antonina występowała i występuje na wszystkich najważniejszych imprezach związanych z poezją śpiewaną (min. FAMA, Zamkowe Spotkania „Śpiewajmy Poezję”). W listopadzie 1993 roku piosenka Perłowa Łódź zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie Muzycznej Jedynki. To spowodowało, że Antonina stała się wykonawcą znanym szerszej publiczności. Wiele osób kojarzy bł. Ją z czeskim bardem Praskiej Wiosny‘68 r. – Karelem Krylem. Jej interpretacje utworów czeskiego poety znalazły się na pierwszej kasecie, jeszcze z lat osiemdziesiątych, zatytułowanej „Ballady Karela Kryla”, wydanej w „podziemnym” wydawnictwie „Nowa”. Współpracowała z dwoma muzykami – Słomą (instrumenty perkusyjne) i Kubą (bas), co zaowocowało płytami „Kiedy przyjdzie dzień”, „Pieśni Wielkopostne”, Wołanie”. Antonina gra wiele koncertów w kościołach, choć jej piosenki, mimo iż dokładnie określone światopoglądowo trafiały i trafiają do ludzi o różnych przekonaniach. Współpracuje z pismem RUaH, w którym ma swoja stałą rubrykę „Zapistnik”.
2) Nabożeństwo dla chorych do założyciela Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego z wystawieniem relikwii Patrona Braci Miłosierdzia i innych świętych Zakonu. Konwent Bonifratrów pw. Trójcy Przenajświętszej ul. Traugutta 57/59, godz. 18.
w godz. od 19 do 22
Zwiedzanie kościoła przyklasztornego: katakumb i podziemi oraz klasztoru. Prezentacja multimedialna o historii wrocławskich Bonifratrów i ich posługi. Poczęstunek i degustację herbatek ziołowych z możliwością zakupu w klasztornej aptece.
3) Msza św. w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu pod przewodnictwem i z homilią abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego, godz. 18.30
Po Eucharystii rozmowa z abp. M. Mokrzyckim: „Świadek pontyfikatu bł. Jana Pawła II”, którą poprowadzi red. Brygida Grysiak.
Na zakończenie koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i Chóru Filharmonii Wrocławskiej
W programie: Arcangelo Corelli: Sonata a quattro, III Concerto grosso op. 6 oraz Marc-Antoine Charpentier: Te Deum
Wykonawcy:
Aldona Bartnik – sopran I, Aleksandra Turalska - sopran II
Piotr Karpeta - tenor, Tomáš Král – baryton, Jaromír Nosek – bas
Russell Gilmour – trąbka solo
Chór Filharmonii Wrocławskiej, Agnieszka Franków-Żelazny – kierownictwo artystyczne
Wrocławska Orkiestra Barokowa, Jarosław Thiel – kierownictwo artystyczne
Andrzej Kosendiak – dyrygent
Transmisja w Radiu Rodzina i TV Rodzina.
4) Msza św. dziękczynna za pielgrzymki bł. Jana Pawła II oraz o rychłą kanonizację w kościel pw. św. Henryka, ul. Gliniana 16, godz. 18.30.
Po Eucharystii spotkanie autorskie z Katarzyną Łaniewską. Recital poezji „Ziemia trudnej jedności”
Katarzyna Janina Łaniewska-Błaszczak wybita aktorka teatralna i filmowa, działaczka opozycji antykomunistycznej w PRL .W 2007, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za zaangażowanie w walkę o wolność słowa i wolne media, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Występowała w programie telewizyjnym Ziarno emitowanym w soboty na antenie TVP1 w roli babci. W tej samej stacji kreowała też postać Józefiny Lasek (babcia Józia) w serialu Plebania.
5) Wykład dr Joanny Dobiech: „Modlitewniki jako świadectwo wiary i życia”. Sala teatralna Liceum Salezjańskiego, kościół pw. Chrystusa Króla ul. Młodych Techników 17, godz. 18.30.
Wystawa od godz. 19 do 22 wybranych z kilu tysięcy modlitewników i śpiewników (najstarszy z XVIII wieku, miniaturowe i ręcznie pisane książeczki, bogate i misternie robione obwoluty).
6) Wystawa i wykład w Cerkwi prawosławnej pw. św. Cyryla i Metodego Wyspa Piaskowa ul. Św. Jadwigi, początek o godz. 18.30.
Finisaż wystawy fotografii w przedsionku cerkwi: „Prawosławie przez dziurkę. Fotografia otworkowa.”, autorstwo o. hieromnich Sofroniusz (Wilenta), mnich monasteru św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej.
godz. 20:00 wykład: ks. mitrat Eugeniusz Cebulski: „Św. Cyryl i św. Metody - dolnośląskie ślady ich misji do dziś.”
7) Kościół św. Wojciecha pl. Dominikański, godz. 20.
Misterium średniowieczne o bł. Czesławie przygotowane przez uczniów Gimnazjów wrocławskich (akcja rozgrywać się będzie w kościele i w kryptach kościoła)
8) Kościół św. Antoniego al. Jana Kasprowicza 26 we Wrocławiu, godz. 20.
Droga krzyżowa „Śladami Kalwarii Karłowickiej”
9) Katedra ewangelicko-augsburska pw. Opatrzności Bożej ul. Kazimierza Wlk. 29, godz. 20.30.
Panel dyskusyjny: Zaczęło się od rzuconych kamieni – Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.
Paneliści: o. dr Mariusz Tabulski (kościół rzymskokatolicki), ks. Aleksander Konachowicz (kościół prawosławny), ks. Marcin Orawski (kościół ewangelicko-augsburski), Jerzy Kichler (Gmina Wyznaniowa Żydowska)
Koncert Chóru kameralnego „Cappella Ecumenica” pod dyr. Adama Rajczyby
Chór kameralny „Cappella Ecumenica” powstał w roku 1999.Śpiewacy chóru (w połowie katolicy i ewangelicy) na co dzień przedstawiciele różnych zawodów, spotykają się na próbie raz tygodniu aby wspólnie uczyć się i poznawać nowe dzieła muzyczne. Chór działa przy parafii luterańskiej pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Na przestrzeni każdego roku „Cappella Ecumenica” uczestniczy w wielu uroczystościach kościelnych wykonując utwory stosowne do roku kościelnego, ubogacając nabożeństwa i msze wielu wrocławskich kościołów. Chór zapraszany bł. Jest także do oprawy muzycznej świeckich uroczystości, służąc muzyką podczas wystaw, wernisaży, spotkań uczelnianych, ślubów, pogrzebów czy różnych jubileuszy. Z racji nazwy i profilu działalności Jest zaangażowany w liczne spotkania ekumeniczne. W repertuarze chóru znajdują się utwory od renesansu poprzez barok po współczesnych kompozytorów, a także muzyka typu spirituals i gospel. Chór ma w swoim dorobku pierwszą płytę CD. Nagrane zostały tradycyjne polskie kolędy w opracowaniu znanego współczesnego kompozytora Henryka Jana Botora, wykładowcy krakowskiej Akademii Muzycznej, autora wielu kompozycji chóralnych i symfonicznych. Z ostatniego dorobku tego kompozytora można tu wymienić choćby muzykę na Ingres Arcybiskupi Kardynała Stanisława Dziwisza, oraz na wizytę Papieża Benedykta XVI w Polsce w 2006 roku. Opracowania kolęd, które znalazły się na płycie Botor napisał w latach 1981-2002. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Adam Rajczyba
10) Bazylika garnizonowa pw. św. Elżbiety, godz. 20.30
Panel dyskusyjny: „Wiara w sporcie”
Paneliści: Renata Mauer-Różańska (strzelectwo), Tomasz Adamek (boks), Paweł Rańda (wioślarstwo)
Wprowadzenie i moderator: Przemysław Babiarz (TVP)
Po panelu koncert: TGD - Trzecia Godzina Dnia
TGD (Trzecia Godzina Dnia) to jeden z najbardziej znanych i najdłużej działających zespołów w Polsce wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem. W roku 1982 w wyniku połączenia kilku kościelnych grup wokalnych powstał niemal stuosobowy ogólnopolski chór młodzieżowy. Ekspresja chóru, towarzyszące mu instrumentarium i charakter wykonywanych utworów były w tamtych czasach czymś nowym, wręcz kontrowersyjnym, przełamującym polskie stereotypy dotyczące muzyki chrześcijańskiej. Zespół nagrał do tej pory 9 albumów, 3 koncerty telewizyjne (TVP i Religia Tv) i 3 radiowe (PR „Trójka”). Brał udział w wielu festiwalach muzycznych (S.O.S, Sopot Festival), produkcjach płytowych i telewizyjnych współpracując m.in. z: Elżbietą Skrętkowską, Mieczysławem Szcześniakiem, Grażyną Łobaszewską, Adamem Sztabą i grupą DeMono. Twórczość TGD zaliczana jest do nurtu pop-gospel. Dzisiejsze brzmienie grupy tworzy dwudziestoosobowy chór, zespół instrumentalny i grono solistów. Repertuar zespołu opiera się na kompozycjach dyrygenta - Piotra Nazaruka. TGD to nie tylko zespół muzyczny ale też wspólnota, dosyć wyjątkowa, ponieważ tworzą ją ludzie reprezentujący różne wyznania chrześcijańskie. Koncerty grupy są nie tyle formą prezentacji artystycznej co „ubraną w dźwięki” modlitwą. Jak wiadomo Gospel to nie tylko gatunek muzyczny ale przede wszystkim Ewangelia czyli Dobra Nowina o Jezusie.
Obiekty udostępnione do zwiedzania podczas Nocy Kościołów
1) Kościół pw. św. Maurycego , ul. Romualda Traugutta 34
Kościół z piętnastowieczną kaplicą chrzcielną i przebudowaną w XVIII wieku na styl barokowy wieżą wg projektu arch. J. Peintnera. Przewodnik oprowadza po kościele w godz: 19:30, 20:15, 21:00, 21:45.
2) Klasztor Sióstr Elżbietanek, ul. św. Józefa 1/3
Kaplice św. Józefa i Matki Boskiej Częstochowskiej, kapitularz i refektarz klasztorny. Przewodnik oprowadza po klasztorze w godz. 19:00, 20:00, 21:00, 22:00.
3) Zespół Klasztorny Sióstr Urszulanek, pl. bp. Nankiera 16
Mauzoleum Piastów Śląskich i Kościół św. Jadwigi z obrazami M. Willmanna; barokowe opactwo z muzealnymi eksponatami; wirydarz klasztorny; barokowe wnętrza klasztorne: reprezentacyjny korytarz św. Klary; refektarz klasztorny. Przewodnik oprowadza po klasztorze w godz. 19, 20, 21, 22.