• facebook
 • rss
 • Kardynał na dworcu

  xrk

  dodane 25.09.2013 12:55

  O niezwykłości spektaklu „Operacja Orędzie” świadczy nie tylko fakt, iż miejscem, gdzie zostanie wystawiony, jest wrocławski Dworzec Główny PKP.

  Spektakl został napisany i wyreżyserowany przez scenarzystę polskiego kandydata do Oscara filmu „80 milionów”– Krzysztofa Kopkę. Opowiada historię powstania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich w 1965 r. Akcja rozgrywa się na stacji kolejowej w Zebrzydowicach na granicy polsko-czechosłowackiej. W pociągu przyjeżdżającym z Wiednia podróżuje ksiądz, który właśnie wraca ze studiów w Rzymie. Jak się okazuje jest pod ścisłą obserwacją Służby Bezpieczeństwa, która planuje wykorzystać go w grze operacyjnej przeciwko biskupowi Bolesławowi Kominkowi, autorowi słynnego orędzia. W wyniku prowokacji ksiądz zostaje zatrzymany i jest w brutalny sposób przesłuchiwany. Widz dowiaduje się, w jakich okolicznościach powstało orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich, widzi, jakie metody stosowała Służba Bezpieczeństwa do złamania człowieka. W pełnym znakomitych dialogów spektaklu mamy okazję spojrzeć na ważne wydarzenia historyczne od kulis. Poznajemy także, czym kierowali się polscy biskupi podejmując decyzję o wystosowaniu tego przełomowego dokumentu, który odegrał tak ważną rolę w przełamywaniu żelaznej kurtyny.

  – Widzimy tu dwie konkurujące ze sobą wykładnie wydarzenia historycznego jakim było orędzie ze słowami „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. Pierwsza ubeków, którzy mówią o osobistych ambicjach biskupa, brudnych grach za Spiżową Bramą. Druga – wykładania sekretarza bp. Kominka, wskazującego na motywy wystosowania orędzia – opowiada o swoim dziele reżyser, dodając, że przy pracy nad spektaklem  przeżył ciekawe doświadczenie. – Aktorzy w trakcie prób gubili się w tym kto mówi prawdę i kto ma rację – tłumaczy K. Kopka. – Dotykając w tym spektaklu problemu niejednoznaczności historii, skomplikowania jednostkowych wyborów, decyzji, konieczności dokonywania ocen tego, co się słyszy, co jest nam przedstawiane jako obowiązująca prawda, dotykamy problemu w ogóle rozumienia historii i naszego bycia w historii – dodał reżyser, wyrażając nadzieję, że tego rodzaju dylematy dotrą do widzów spektaklu.

  Sztuka przybliża okoliczności powstania orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich   Sztuka przybliża okoliczności powstania orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" Spektakl będzie można obejrzeć 5 października na Dworcu Głównym we Wrocławiu   Spektakl będzie można obejrzeć 5 października na Dworcu Głównym we Wrocławiu Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" Spektakl „Operacja Orędzie” będzie można obejrzeć  5 października o 18.00, na Dworcu Wrocław Główny. Wstęp wolny.

  scenariusz i reżyseria: Krzysztof Kopka

  obsada: Marian Czerski, Jakub Giel, Michał Wielewiecki

  kostiumy: Ewa Wodecka-Masztalska

  światło i dźwięk: Pentagrid Sound Equipment

  producent wykonawczy: Teatrakcja – Agata Skowrońska-Kartvelishvili

  produkcja: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”

   


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół