• facebook
 • rss
 • Jubileuszowe "Czuwaj!"

  Karol Białkowski

  dodane 13.10.2013 21:02

  Ognisko, wspólna zabawa oraz urodzinowy tort - tak 20-lecie istnienie Dolnośląskiej Chorągwi Harcerek świętowały dziewczyny ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Obchody zakończył uroczysty apel na wrocławskim Rynku i Msza dziękczynna w kościele garnizonowym.

  - Dolnośląska Chorągiew Harcerek im. św. Jadwigi Śląskiej powstała 22 lutego 1993 r. Od tamtej pory układa nam się bardzo różnie, ale cieszymy się, że idziemy do przodu - mówi komendantka DChH, phm. Agnieszka Maliszak. Na Dolnym Śląsku w chorągwi zrzeszonych jest ok. 450 zuchenek, harcerek, wędrowniczek i instruktorek. Phm. Katarzyna Juda tłumaczy, że ZHR czerpie ze stuletnich tradycji harcerstwa w Polsce. - Wychowujemy w organizacji żeńskiej i męskiej w wartościach chrześcijańskich metodą harcerską, czyli poprzez młodzież, system stopni i sprawności oraz przykładem własnego życia i kontaktem z przyrodą - tłumaczy. W codziennej działalności nie brakuje rajdów, biwaków i obozów, gdzie uczestnicy starają się być blisko siebie, by przekazywać najważniejsze wartości: służbę Bogu, drugiemu człowiekowi i Polsce.

  Na zlot XX-lecia, do Wrocławia, zjechały dziewczyny z Trzebnicy, Głogowa, Sobótki, Wińska, Świebodzic, Oławy oraz Mieroszowa. - Zaczęliśmy w piątek apelem i tradycyjnym harcerskim ogniskiem. Program naszego jubileuszu był bardzo bogaty. Zrzeszamy harcerki w zróżnicowanym wieku, dlatego przygotowaliśmy atrakcje o różnym poziomie - mówi phm. Katarzyna Juda. Młodsze dziewczyny uczestniczyły w grach miejskich związanych z patronką chorągwi, natomiast najstarsze miały do wykonania... most linowy nad rzeką. - W sobotni wieczór był czas na prawdziwe świętowanie. Był ogromny tort, zabawy i konkursy - dodaje.

  Na zakończenie zlotu odbył się apel we wrocławskim Rynku, a po nim Msza św. w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety. Eucharystii przewodniczył ks. hm. Jerzy Żytowiecki. Podczas homilii odczytał list skierowany do członków DChH napisany przez abp. Józefa Kupnego, który nie mógł być osobiście obecny na uroczystości. - Cieszę się ogromnie, że żyjecie duchem ewangelicznej służby, co tak pięknie wyraża przyrzeczenie harcerskie: "Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym prawu harcerskiemu" - napisał metropolita wrocławski.

  Po Mszy św. uczestniczki zlotu zrobiły sobie wspólne zdjęcie i rozjechały się do domów.

  Zachęcamy do wysłuchania homilii ks. hm. Jerzego Żytowieckiego i listu skierowanego do harcerek przez abp. J. Kupnego

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół