• facebook
 • rss
 • Powstał Komitet Wsparcia Ukrainy

  ela /inf. prasowa

  dodane 20.02.2014 12:08

  Z inicjatywy członków rady Kolegium Europy Wschodniej i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza powstał ogólnopolski Komitet Wsparcia Ukrainy.

  Inicjatorzy powstania komitetu zachęcają do aktywnego działania. Przekonują, że ważna jest każda pomoc. W komunikacie, który trafił do mediów, określają formy pomocy. Pierwszą jest zbiórka publiczna, z której środki zostaną przekazane na pomoc mieszkańcom Ukrainy rannym podczas wydarzeń w Kijowie i innych miastach, związanych z prodemokratycznymi manifestacjami (tzw. EuroMajdan) - w tym koszty leków, środków opatrunkowych, leczenia, żywności do szpitali. Zbiórkę prowadzi Fundacja Edukacja dla Demokracji: nr konta: 18 1240 1037 1111 0010 4591 0813; tytuł: "Pomoc dla Ukrainy".

  Po drugie, sygnatariusze aktu zwracają się do mieszkańców Wrocławia o deklarowanie zaproszeń do swoich domów osób represjonowanych, które wychodzą z polskich szpitali lub muszą wyjechać z Ukrainy, a które nie powinny lub nie mogą wrócić na Ukrainę. Będą to osoby w różnym wieku, których stan zdrowia pozwala na w miarę normalne funkcjonowanie. Mieszkańcy, którzy zdecydowaliby się wziąć udział w organizacji tego typu pomocy, mieliby się zająć zakwaterowaniem i wyżywieniem uciekinierów oraz opracowaniem programu pobytu.

  Komitet Wsparcia Ukrainy zaznacza, że sytuacja będzie na bieżąco analizowana. Wszelkie decyzje i podejmowane działania będą zależne od bieżących potrzeb.

  Koordynacja i zgłoszenia: Maciej Makulski, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, plac Nankiera 17, 50-140 Wrocław. Maciej.Makulski@kew.org.pl tel. 691 849 726 lub 71 342 16 81 w. 26.

  Akt powołujący Komitet Wsparcia Ukrainy

  Kijowska ulica po raz kolejny w ciągu kilku tygodni spłynęła krwią. W ukraińskiej stolicy faktycznie wprowadzono stan wojenny. Kolejne szturmy milicji na Majdan przyniosły jak dotąd kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych i setki rannych. Stanowczo sprzeciwiamy się stosowaniu przez władzę przemocy wobec własnych obywateli, solidaryzujemy się z rodzinami zabitych i rannych.

  W związku z tymi tragicznymi wydarzeniami powołujemy Komitet Wsparcia Ukrainy. Naszym celem jest udzielenie wszelkiej pomocy poszkodowanym w wyniku brutalnej akcji sił specjalnych na Ukrainie, w tym zwłaszcza wsparcia medycznego oraz prawnego.

  Apelujemy do Unii Europejskiej o jak najszybsze wysłanie misji obserwacyjnej na Ukrainę. Europa jest to winna Ukrainie. Nie możemy po raz kolejny „wyrażać zaniepokojenia”, winniśmy działać. Apelujemy do przywódców państw demokratycznej Europy o wspólne wystąpienie przeciwko stosowaniu przemocy i udział zewnętrznych obserwatorów w kontrolowaniu działań ukraińskich władz.

  Komitet Wsparcia Ukrainy będzie blisko współpracował ze wszystkimi instytucjami, które już działają na rzecz Ukrainy, w tym zwłaszcza z Komitetem Obywatelskim Solidarności z Ukrainą.
  Komitet Wsparcia Ukrainy ma charakter apolityczny.
  Apelujemy do wszystkich, którym bliski jest los Ukrainy, o wsparcie działań Komitetu.

  Pod apelem podpisali się przedstawiciele nauki, mediów, polityki czy świata kultury, między innymi: Andrzej Wajda, prof. Jerzy Stępień, prof. Andrzej Zoll, prof. Marek Bojarski i Jan Waszkiewicz

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół