• facebook
 • rss
 • Królowa Polski o wielu obliczach

  Agata Combik

  dodane 25.03.2014 03:30

  Madonna Łokietkowa, Matka Cyganów z Rywałdu, Pani ze Świętej Lipki i Świętorodzinna ze Studziannej - namalowana z koroną i w fartuszku, przy nakrytym stole... Ekspozycja, którą można oglądać u wrocławskich paulinów, ukazuje całe bogactwo tajemnicy Maryi.

  Wystawa pt. „Królowa Polski o wielu obliczach. Wizerunki Matki Bożej koronowane przez Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego”, zorganizowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego, powstała dzięki jego członkini, Helenie Kupiszewskiej. – Zawsze byłam zafascynowana sanktuariami, począwszy od Jasnej Góry – mówi. Wspomina, jak w 1958 r. wraz z innymi studentkami rozjechały się z Jasnej Góry po wszystkich sanktuariach ze swoistą misją modlitwy w intencji prymasa S. Wyszyńskiego. Pani Helena trafiła wtedy do Barda Śl. – Prymas był zakochany w Matce Bożej Jasnogórskiej, wszystko chciał związać z Nią. Jednocześnie doceniał inne, nawet najmniejsze sanktuaria, uważając, że mogą one pełnić rolę jakby „małej Jasnej Góry”. Koronował i rekoronował aż 47 wizerunków maryjnych. Był to wówczas pewien precedens, fenomen, który chciałam w jakiś sposób ukazać, upamiętnić.

  Helena Kupiszewska   Helena Kupiszewska Agata Combik /GN

  Myśl o publikacji dotyczącej koronowanych przez kard. Wyszyńskiego obrazów stopniowo dojrzewała – także pod wpływem śp. ks. Zdzisława Peszkowskiego. Praca nad książką została przerwana, gdy pani Helena – z wykształcenia m.in. historyk sztuki – wyjechała do Rzymu. Pełniła tam funkcję kustosza darów, jakie otrzymywał od Polaków Jan Paweł II. Obrazy, rzeźby, tkaniny, dokumenty – to wszystko wymagało inwentaryzacji, opisania. W „Domu Polskim” przygotowywała ekspozycje zgromadzonych tam niezwykłych zbiorów. – W Rzymie poznałam Bożenę Aleksy, malarkę – wspomina. – Zaproponowałam jej przygotowanie kopii wizerunków koronowanych przez księdza prymasa. Zgodziła się bardzo chętnie.

  Przed Matką Cyganów z Rywałdu   Przed Matką Cyganów z Rywałdu Agata Combik /GN

  Obrazy powstały w ciągu pięciu lat. Ukończone w 2013 r. prace już kilkakrotnie były prezentowane w różnych miastach, m.in. w Grodnie. Wrocławskiej wystawie towarzyszy – od dawna przygotowywana przez Helenę Kupiszewską – publikacja dotycząca koronowanych przez kard. Wyszyńskiego wizerunków, historii i znaczenia poszczególnych sanktuariów maryjnych. Książka zawiera także m.in. fragmenty homilii prymasa.

  Wystawę można oglądać w kościele przy ul. św. Antoniego we Wrocławiu do końca kwietnia. Jej otwarcie odbyło się w przeddzień ustanowienia świątyni Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Poprzedziło uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, transmitowaną przez Radio Maryja i TV Trwam.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół