Ogień z łagiewnickiego sanktuarium przywiozła na Ostrów Tumski delegacja z naszej archidiecezji wieczorem 11 kwietnia.
W ramach akcji "Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia" po ogień zapalony w sanktuarium przez Jana Pawła II wyruszyła z Wrocławia pokaźna ekipa: ks. Marian Biskup – wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa i o. Jacek Kiciński – wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego, siostry z czternastu zgromadzeń zakonnych, klerycy, przedstawiciele Akcji Katolickiej, diecezjalnych mediów oraz grupa młodzieży z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Ks. M. Biskup rozpalił przywieziony lampion od ognia płonącego w łagiewnickiej kaplicy adoracji. Wkrótce potem "płomieniem miłosierdzia" zalśniły lampiony kolejnych wrocławian. W sobotę o 14.00 w katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny będzie przewodniczył Mszy św., podczas której iskra zostanie przekazana przedstawicielom dekanatów naszej archidiecezji oraz wszystkim osobom, pragnącym zabrać ją do swoich domów (podobne przekazanie płomienia odbędzie się później w parafiach).
Ogień wkrótce zapłonął w kolejnych lampionach Agata Combik /GN Wrocławska delegacja wzięła udział w Mszy św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz w koronce odmawianej o 15.00, a wcześniej zatrzymała się na chwilę modlitwy w znajdującym się tuż obok Centrum Jana Pawła II – m.in. przy relikwiach krwi papieża i przy płycie z jego grobu w Grotach Watykańskich. Wrocławianie mogli zwiedzić pełne pamiątek i dzieł sztuki kaplice znajdujące się wokół Kościoła Relikwii oraz obejrzeć – nie udostępniane jeszcze do zwiedzania – mozaiki projektowane przez o. Marko Ivana Rupnika SJ.
W homilii o. Jacek Kiciński mówił m.in. o podjęciu przez Jana Pawła II swoistego testamentu zawartego w "Dzienniczku" św. Faustyny oraz o trzech sposobach pełnienia miłosierdzia:
– Człowiek, który doświadcza miłosierdzia, nie jest w stanie zatrzymać go dla siebie – dodał. – Przychodzimy do sanktuarium Miłosierdzia Bożego, do ogniska Bożej miłości, by jej zaczerpnąć, by zaczerpnąć ciepła i zanieść je do każdego człowieka, którego Bóg stawia na naszej drodze.
Ks. Marian Biskup, tłumacząc znaczenie niezwykłej pielgrzymki po ogień, przywołał wypowiedziane w Łagiewnikach słowa Jana Pawła II: „z tego miejsca ma wyjść iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Jezusa (...). Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać, trzeba przekazać światu ogień miłosierdzia”.