• facebook
 • rss
 • Była pięknym człowiekiem

  Karol Białkowski

  dodane 11.10.2014 20:45

  Św. Jadwiga Śląska patronuje od dziś Zespołowi Szkół w Krynicznie. Dyrekcja, duszpasterze i rodzice wierzą, że stanie się ona autorytetem dla młodych uczniów.

  - To ważny dzień nie tylko dla szkoły, ale też dla całej naszej społeczności lokalnej. To koniec długiego procesu zainicjowanego przez dyrekcję - mówił Jakub Bronowicki, wójt gminy Wisznia Mała, podczas uroczystego apelu. Mimo dnia wolnego od zajęć szkolnych uczniowie wraz z rodzicami szczelnie wypełnili salę gimnastyczną, a wcześniej kościół parafialny pw. św. Stanisława.

  Mszy św. na rozpoczęcie uroczystości przewodniczył minister prowincji franciszkanów pw. św. Jadwigi Śląskiej, o. Alan Brzyski. W homilii, ks. Jerzy Olszówka, salwatorianin, kustosz sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy, zwrócił uwagę, że w dzisiejszym świecie mówi się o upadku tradycyjnych autorytetów. Dla młodych ludzi nie są to już rodzice lub inni ludzie reprezentujący sobą wyższe wartości, ale jednosezonowe gwiazdy muzyczne, czy filmowe, które często nie mogą sobie poradzić z własnym życiem. - Patron szkoły to nie jest ktoś, kogo imię umieszcza się na tablicy informacyjnej, aby ładnie to wyglądało. To ktoś, kto ma być właśnie autorytetem godnym naśladowania. Ma być jakimś wzorcem, inspiracją - mówił. Przybliżając postać świętej księżnej udowadniał, że kobieta, żyjąca osiem wieków temu jest dobrym przykładem dla współczesnego człowieka zarówno wierzącego jak i niewierzącego. - Św. Jadwiga była pięknym człowiekiem, a pięknego człowieka warto zawsze naśladować.

  Dyrektor placówki, Ireneusz Osenkowski tłumaczył wybór św. Jadwigi na patronkę szkoły tym, że jest to najwłaściwszy wzór dla młodych. - Reprezentowała uniwersalne wartości, z którym każdy może się identyfikować, pokazuje przywiązanie do chrześcijańskich zasad, wychowania bliskich w społeczności lokalnej, wzmacnia poczucie wspólnoty religijnej i kulturowej, przekonuje do rozwijania takich cech jak dobro, wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka, odwagę, mądrość i niezłomność. Działalność i wartości, którymi się kierowała nie straciły swej mocy mimo upływu czasu. Dlatego zależy nam, by uczniowie dobrze poznali naszą patronkę - zaznaczył.

  I. Osenkowski zapytany o wielkość wyzwania stojącego przed gronem pedagogicznym w pokazywaniu i przekazywaniu wartości wyznawanych i realizowanych przez św. Jadwigę twierdzi, że nie będzie to wcale trudne. - Żyjemy w takim miejscu, w którym św. Jadwiga emanuje swoją opieką. Będziemy to robić w zwykłych działaniach, które realizuje szkoła. Podobnie jest również w innych placówkach, gdzie się kształtuje ucznia ucząc prostych, tradycyjnych zasad, które od setek lat obowiązują w Europie. Są one oparte na prawie rzymskim, filozofii greckiej i teologii chrześcijańskiej. To jest nasza zwykła praca, za którą bierzemy odpowiedzialność - tłumaczy. W praktyce elementy ukazujące nowego patrona zostały włączone w programów wychowawczych i profilaktycznych - Uczymy empatii, miłosierdzia, czy solidarności. Robimy to od dawna. Myślę, że wcale bardzo się pod tym względem nie zmienimy z powodu przyjęcia św. Jadwigi jako patrona szkoły - dodał.

  Podczas uroczystości szkolnej został poświęcony i przekazany uczniom nowy sztandar z wizerunkiem patronki. Dzieci i młodzież przygotowały także występ artystyczny, w którym przybliżyły postać śląskiej księżnej.

  W Zespole Szkół w Krynicznie - w Szkole Podstawowej i Gimnazjum - uczy się obecnie ok. 300 osób. Placówki zostały powołane do życia w 2002 r.

  ___________________
  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół