• facebook
 • rss
 • Wyrusz w drogę

  Karol Białkowski

  dodane 14.10.2014 11:00

  Już w najbliższą sobotę do Trzebnicy wyruszy piesza pielgrzymka wrocławska.

  Przez lata była związana z pontyfikatem Jana Pawła II. Tym razem pątnicy będą dziękować za jego kanonizację i prosić, by wraz ze św. Jadwigą Śląska opiekował się Dolnym Śląskiem.

  Pielgrzymka trzebnicka odbędzie się pod hasłem "Tajemnica Ewangelii". Realizując je, podczas konferencji, przewodnicy poszczególnych grup będą się pochylać nad osobą Chrystusa na podstawie Ewangelii św. Łukasza. - Podczas drogi chcemy odkryć Jezusa, który mówi o sobie, że jest Dobrym Pasterzem, Chlebem Żywym, Światłością Świata oraz Zmartwychwstanie i Życie - tłumaczy ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski, głównym przewodnik PPW.

  Dlaczego warto pokonać 25 km dzielące Wrocław i Trzebnicę na własnych nogach? - Człowiek najlepiej poznaje samego siebie w drodze. Pielgrzymka niesie ze sobą ogromny potencjał radości i wiary. Wśród październikowych pątników dominuje młodzież, która w ten sposób daje bardzo wyraziste świadectwo wiary - mówi Wiesław "Kuzyn" Wowk, koordynator służb pielgrzymkowych.

    W ostatnich kilku latach nastąpił ogromny przyrost liczby uczestników wydarzenia. - Trudno wytłumaczyć ten fenomen. Jeszcze przed trzema laty powiedziałbym, że liczba ludzi, którzy docierają do grobu św. Jadwigi waha się między 5, a 6 tys. Ostatnie dwie pielgrzymki przekroczyły 10 tys. osób każda. Na pewno wpływ ma to, iż nie trzeba planować urlopu, bo wydarzenie jest jednodniowe, a także dobra pogoda, której ostatnio doświadczamy - dodaje "Kuzyn".

  Podkreśla przy tym znaczenie coraz większej ilości kanałów, którymi propagowana jest informacja o pielgrzymce, również tzw. poczty pantoflowej i lekcji katechezy. - Młodzi są ciekawi jak to wszystko wygląda, a przede wszystkim spragnieni czegoś wartościowego - tłumaczy.

  Trzeba przypomnieć, że pątnicy dotrą do Trzebnicy trzema nurtami. Pierwszy, wrocławski, wyruszy spod katedry po nabożeństwie o godz. 6; drugi, z Obornik Śląskich, który wyruszy o godz. 10 spod kościoła pw. św. Judy Tadeusza; a trzeci, z Milicza, wyruszy o godz. 6 spod kościoła pw. św. Andrzeja Boboli. Wszyscy przybędą miasta św. Jadwigi ok. godz. 16 i wtedy rozpocznie się wspólna Msza św. przy ołtarzu polowym. Przewodniczył jej będzie abp Marian Gołębiewski, metropolita senior wrocławski.

  Dla tych, którzy pragną mieć zaplanowane wszystko w najdrobniejszych szczegółach jest jeszcze jedna ważna informacja. Po Eucharystii, o godz. 19.11 z dworca kolejowego w Trzebnicy odjedzie specjalny pociąg Kolei Dolnośląskich. Bilety będzie można nabyć na trasie pielgrzymki u braci porządkowych (tzw. zielonych - umundurowanych). Z trzebnickiego dworca PKS odjeżdża również bardzo wiele autobusów. Większość dojeżdża do przystanku Wrocław Nadodrze.

  Mamy też niespodziankę. Gość Niedzielny przygotował dla pątników specjalne pamiątkowe obrazki z modlitwą i fragmentem litanii do św. Jadwigi. Będzie je można otrzymać na trasie.

  Planowany przebieg pielgrzymki:
  - godz. 6 - wyjście z katedry wrocławskiej,
  - postoje: Krzyżanowice (most na Widawie), Malin, Wysoki Kościół,
  - ok. 15.30 - wejście do Trzebnicy,
  - godz. 16 - Msza św. przy ołtarzu polowym.

  Na naszej stronie internetowej będziemy, dzięki uprzejmości TV Rodzina, transmitować Eucharystię na zakończenie pielgrzymki. Zachęcamy też do śledzenia relacji z uroczystości jadwiżańskich.

  Zaproszenie do pielgrzymowania!
  filmediapielgrzym

  ________________

  Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół